Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Invincible (2021) – recenzja sezonu 1 08 maj 2021

Sara Karmańska

Niezwyciężony od twórców Roberta Kirkmana i Cory’ego Walkera jest adaptacją serii komiksów ich autorstwa. Robert Kirkman jest odpowiedzialny również za opowieści graficzne Żywe trupy oraz serial na ich podstawie, w Polsce znany chyba bardziej pod angielską nazwą The Walking Dead. Trzeba przyznać, że choć opowiadają zupełnie inne historie, można znaleźć między materiałami źródłowymi pewne podobieństwa, głównie w ilości pojawiającej się krwi. Niezwyciężony charakterem przypomina bardziej The Boys. Z pewnością przypadnie go gustu wszystkim fanom tej produkcji o antybohaterach.

Animacja śledzi losy 17-letniego Marka Graysona (Steven Yeun), który jest synem najpotężniejszego superbohatera, Viltrumity Omni-mana (J.K. Simmons) i jego ziemskiej żony (Sandra Oh). Obaj nie mogą doczekać się chwili, kiedy moce Marka się ujawnią. Wreszcie nadchodzi ten dzień i super siła, umiejętność latania, nadludzka prędkość i wytrzymałość się manifestują. Wkrótce potem Mark decyduje się wdziać kolorowy kostium i przyjmując imię Niezwyciężony rusza w ślady ojca. Odkryte moce, wiążą się jednak z niespodziewanymi skutkami, a także wpływają na relację bohatera z ojcem. Sam początek jest ciekawy, ale do ekranu przykuwa tak naprawdę plot twist z zakończenia pierwszego odcinka, gdzie krew leje się strumieniami, a kończyny wykręcane są na sposoby, o jakich nawet byśmy nie pomyśleli. Sprowokowane przez scenę pytanie ale dlaczego? pozostaje z widzem długo, i o ile podejdzie styl produkcji, to niezwykle ciężko się od niej później oderwać.

dWaqNrtOMpWXEHYJ0nbPCL1gP2n

Niezwyciężony jest solidną historią o wschodzącym herosie. To z jednej strony świetna opowieść coming-of-age, która zmusza nastolatka do zmierzenia się z wyzwaniami, jakie nie stają przed jego zwyczajnymi rówieśnikami, ale również opowieść o rodzinie, relacjach, odpowiedzialności i przynależności. To jednak tylko wierzchnia warstwa fabuły. Produkcja wielokrotnie przedstawia otwarte sytuacje, które pozostają do interpretacji widzów. W Niezwyciężonym akcenty zostały rozłożone jak w klasycznym serialu z odcinkami wypuszczanymi co tydzień. Tak został zaprojektowany i chyba tak powinno się go oglądać, ponieważ cliffhangery są niesamowite, a przerwy między odcinkami prowadzą do odliczania dni do poznania kolejnych okruchów odpowiedzi na pojawiające się w produkcji pytania. Choć przyznaję, gdybym miała dostęp do całości na raz, prawdopodobnie pochłonęłabym ją za jednym podejściem.

Warto tutaj na pewno zwrócić uwagę na świetny casting wokalny. Każda z postaci zyskała dzięki temu pogłębiony rys psychologiczny. Steven Yeun doskonale odnalazł się w roli szukającego swojego miejsca nastolatka, a J.K. Simmons idealnie pasuje do najpotężniejszego superbohatera na świecie. Również Sandra Oh wypada dobrze w roli matki, która, choć pozbawiona nadprzyrodzonych mocy, momentami wydaje się nawet silniejsza niż jej kosmiczni mężczyźni.

erdro0QqFlfVTWfDHWCTr03z2LL

Pierwszy sezon Niezwyciężonego to naprawdę bardzo pozytywne zaskoczenie. Ta przepełniona krwią opowieść dla dorosłych z pewnością zasługuje na uwagę. Twórcy poradzili sobie wyśmienicie kreując produkcję, która igra z utartymi schematami różnych gatunków, jak i animacji jako takiej. Każdy z odcinków ma jednakowo wysoką jakość i nie ma w nich miejsca na nudę.

Ocena: 8/10

Niezwyciężony / Invincible
8.7

Niezwyciężony

Serial2021
The Boys / The Boys
8.7

The Boys

Serial2019
pokaż więcej