Z okazji nadchodzących gali rozdania Oscarów platforma VOD FlixClassic przygotowała specjalną kolekcję filmów, które niegdyś otrzymały nagrodę lub nominację. Wszystkich koneserów kina zapraszamy na klasyki kina światowego w brawurowych obsadach.
W 1940 roku film uzyskał aż trzynaście nominacji do Oscara, zwyciężając w ośmiu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu i dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej - Vivien Leigh. Ponadto zaangażowanym w prace nad filmem twórcom przyznano dwa Oscary specjalne za nowatorskie osiągnięcia techniczne. Amerykański Instytut Filmowy umieścił tytuł między innymi: w 2002 roku na 2. miejscu listy 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów a w 2007 roku na 6. miejscu listy 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów. Tytuł znalazł się na liście „1001 filmów, które musisz zobaczyć zanim umrzesz”.
W 1937 roku film uzyskał aż sześć nominacji do Oscara, w tym dla najlepszych: aktora pierwszoplanowego Williama Powella, aktorki pierwszoplanowej Carole Lombard, aktora drugoplanowego Mischy Auera, aktorki drugoplanowej Alice Brady, reżysera Geregory'ego La Cavy, scenarzystów - Erica Hatcha i Morriego Ryskinda. Film powstał na podstawie powieści „1001 Park Avenue” Erica Hatcha
W 1937 roku film wziął udział w konkursie głównym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. W 1938 tytuł uzyskał siedem nominacji do Oscara, z czego tryumfował w kategorii za najlepsze oryginalne materiały do scenariusza. Podczas tej samej gali W. Howard Greene został uhonorowany nagrodą specjalną za kolorowe zdjęcia. Był to pierwszy w pełni kolorowy film nominowany do nagrody akademii dla najlepszego filmu.
W 1954 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji reżyser filmu Federico Fellini odebrał nagrodę - Srebrnego Lwa. W 1957 roku został pierwszym w historii laureatem Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, równocześnie uzyskując nominację za najlepszy scenariusz oryginalny. Tytuł znalazł się na liście „1001 filmów, które musisz zobaczy zanim umrzesz”.
W1966 roku Lee Marvin otrzymał za rolę w filmie Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Łącznie tytuł uzyskał pięć nominacji do nagrody Akademii Filmowej. W 2000 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił film na 50. miejscu listy 100 najśmieszniejszych amerykańskich filmów wszech czasów. Osiem lat później ta sama instytucja uznała Kasię Ballou za 10. najlepszy western wszech czasów!
W 1968 roku tytuł został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Tytuł znalazł się na liście „1001 filmów, które musisz zobaczyć zanim umrzesz”. To najsławniejszy reprezentant kina czechosłowackiej nowej fali!
W 1980 roku tytuł został nagrodzony trzema nagrodami Cezar przyznawanymi przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej - dla najlepszego filmu, reżysera i za najlepsze zdjęcia, pretendując do nagrody w trzech kolejnych kategoriach. Z kolei w 1981 roku film otrzymał trzy Oscary za najlepsze: scenografię, kostiumy i zdjęcia, również uzyskując nominację w trzech kategoriach: dla najlepszego filmu, reżysera i dla najlepszej muzyki oryginalnej
W 1981 roku film otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
W 1993 autor zdjęć do filmu Philippe Rousselot otrzymał Oscara za „najlepsze zdjęcia”. Tytuł uzyskał również nominacje do Nagrody Akademii Filmowej w kategoriach: „najlepszy scenariusz adaptowany” oraz „najlepsza muzyka oryginalna”
źródło: informacja prasowa