Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Sekret wilczej gromady (2020) – recenzja filmu 02 kwi 2021

Sara Karmańska

Sekret wilczej gromady to piękna animacja ze stylem graficznym będącym ciekawą odmianą względem tego, do czego przyzwyczaił nas Disney, Pixar oraz Ghibli. Reżyserem produkcji jest Tomm Moore. Jest to jego drugi film, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany.

Akcja produkcji osadzona jest w XVII-wiecznej Irlandii, a jej klimat jest aż przesiąknięty celtyckim folklorem. Fabuła przedstawia losy Robyn, dziewczynki, która wraz z ojcem przenosi się z Anglii do Kilkenny w Irlandii. Co ciekawe, jest to rodzinne miasto Moore’a i historyczne tło opowieści bazuje na prawdziwych wydarzeniach. Mowa tutaj o czasach, gdy purytańska armia, pod wodzą Olivera Cromwella, zwanego Lordem Protektorem, terroryzowała lokalne ziemie.

mxn0RJ6stopje13MZdwU35XDnAx

Ojciec Robyn jest myśliwym, mającym za zadanie pozbyć się wilków z okolicznych lasów. Drapieżniki te atakują zwierzęta hodowlane, a nawet ludzi, broniąc swoich terenów przed wycinką. Robyn pragnie towarzyszyć ojcu w polowaniach. Ignoruje jego prośby, aby pozostała w bezpiecznym domu i wymyka się, aby przekonać go o swoich umiejętnościach myśliwskich. W lesie poznaje Mebh, nieco zdziczałą dziewczynkę, która posiada moc kontrolowania watahy wilków. Podobnie jak jej mama jest wolfwalkerką – przytomna jest człowiekiem, a gdy zasypia staje się jednym z wilków. Robyn szybko nawiązuję nić porozumienia z rudowłosą dziewczynką z lasu i przewartościowuje swoje poglądy. W wyniku tego obiecuje jej pomoc w uratowaniu mamy, która tkwi pogrążona w głębokim śnie w oczekiwaniu na powrót swojej wilczej postaci.

Historia bardzo mocno wspierana jest przez nietypową animację. Widać tutaj uwielbienie dla tradycyjnej kreski, która nie próbuje niczego udawać czy ukrywać – w wielu scenach spod kolorów przebijają się bryły, które służyły do konstruowania postaci. Bardzo ciekawie wypada również zróżnicowanie stylu wykonania scen dziejących się w mieście i w lesie. Pierwsze z nich utrzymane są w ciemnych barwach, dwuwymiarowe, z perspektywą pasową, co rzuca się w oczy, tym bardziej że raczej nie jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Las za to jest całkiem odmienny – tętniący życiem i kolorami.

ajEy9GDnAvKDNClDTNvGEEV0Jub

Zdecydowanie mocną stroną animacji jest to, że powinna przypaść do gustu najmłodszym, tym trochę starszym i całkiem dorosłym. Odsłania przed widzem wiele możliwości interpretacyjnych. Daje punkt wyjścia do wielu ciekawych dyskusji, które można prowadzić również z młodszym pokoleniem, by wyciągnęły z treści jak najwięcej nauki. Na podstawowym poziomie to opowieść o sile przyjaźni, potrzebie wolności i miłości do przyrody. Z łatwością można jednak w niej dostrzec również zarysowane wątki religijne oraz feministyczne, przedstawiane na podstawie pozycji Robyn w otaczającym świecie. Purytanie nie są tutaj prezentowani w jasnym świetle – ich dewiza zostaje wykrzywiona. Nawet ojciec Robyn nie sprzeciwia się zaprzęganiu nastolatki do niemalże katorżniczej pracy za darmo w domu Lorda Protektora. Zachowanie ojca również może stanowić ciekawy punkt wyjścia do rozmowy na temat jego ślepego posłuszeństwa i konformizmu.

Wbrew pozorom historia o wilkach jest zaskakująco polityczna. Zły lord protektor chcący wytępić nie tylko wilki, ale i folklor i wierzenia lokalnej ludności uosabia angielską agresję na irlandzkie ziemie. W ten sposób wilki stają się metaforą ofiar opresyjnego systemu.

yeJhRNtE4XW2lOoVVFO9iuDr3AL

Pozostaje tylko żałować, że w tej chwili dostępny jest wyłącznie w wersji z napisami, przez co może okazać się niemożliwy do obejrzenia z młodszymi dziećmi. Z drugiej strony trzeba przyznać, że gra akcentami i dialektami jest tutaj na tyle świetnie zrobiona, że animacja w wersji zdubbingowanej po prostu straciłaby wiele ze swojego uroku.

Sekret wilczej gromady to wielki film, będący hymnem na cześć równowagi między cywilizacją i przyrodą, podejmujący wiele ciekawych tropów. Dzięki temu stanowi pozycję, która przypada do gustu niezależnie od kategorii wiekowej.

Ocena: 8/10

pokaż więcej