Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

W biurze Działu Parków i Rekreacji – recenzja serialu Parks and recreation 28 sie 2023

Maja Jankowska

Gdy skończyłam oglądać ostatni, dziewiąty, sezon The Office (2005-2013), moje serce wypełniła niebywała pustka związana z nagłym odcięciem od serialowego świata, w którym zanurzałam się od ostatnich miesięcy. Dziurę tę postanowiłam szybko zapełnić, stąd skupiłam się na poszukiwaniu serialu dokumentalizowanego. Wybór padł na Parks and recreation (2009-2015) i mogę oświadczyć jedno: żałuję jedynie tego, że ma tylko siedem sezonów.


Parks and recreation opowiada historię Leslie Knope, czyli optymistycznej, zawsze uśmiechniętej zastępczyni kierownika Działu Parków i Rekreacji. Z początku możemy czuć niedosyt związany z małą liczbą bohaterów, na których skupia się akcja, jednak nie traćcie nadziei. Jak na mockument przystało przygotujcie się na dawkę - bardziej lub mniej - życiowych problemów w każdym z odcinków wraz ze stale rozwijającym się głównym wątkiem Leslie. Z czasem poznajemy również bohaterów drugoplanowych, z którymi zżywamy się nawet mocniej niż z uroczą Knope. Jestem pewna, że z każdym następnym odcinkiem pokochacie pozostałych protagonistów, w szczególności Rona Swansona.

nup_165298_0375_wide-4c64acb10e9a0a4cafc0805edfd842c118c3166e-s1100-c50

Parks and recreation funduje nam solidną dawkę humoru, który - co do zasady - jest dość prosty, ale satysfakcjonujący. Każda z postaci ma swój specyficzny styl, który nie zawsze przypadnie nam do gustu. Przykładowo April chodzi zawsze naburmuszona i niezadowolona, a Andy odgrywa przygłupa o złotym sercu. Jerry jest wiecznym kozłem ofiarnym, a Tom słabym kobieciarzem. To dość prosty podział osobowości, choć trzeba przyznać, że scenarzyści przewidzieli kilka zaskakujących poczynań ze strony naszych bohaterów, które pozwalają spojrzeć na nich na nowo.

Jeśli damy szansę serialowi Parks and recreation, szybko okaże się, że porównywanie go do The Office nie do końca jest trafne. Późniejsza produkcja, choć nawiązuje do konwencji dokumentu, pozbawiona jest aż tak surowej formy jak opowieść o biurze. Nie spotkamy tutaj nerwowych zbliżeń, kamery z ręki, czy podsłuchiwania przez mikrofon ekipy filmowej. Wszystko jest bardziej uporządkowane, zresztą jak sama Leslie Knope. To co również wyróżnia Parks and recreation, to zdecydowane wyjście poza “pracę” wykonywaną przez bohaterów. Poznajemy ich w różnych sytuacjach, w tym często prywatnych, co daje szerszy obraz ich charakterów.

Myślę, że większość fanów Parks and recreation najwyżej ocenia grę aktorską Nicka Offermana, który wciela się w rolę Rona. W pełni to popieram - Offerman przede wszystkim gra twarzą i udaje mu się to znakomicie niezależnie od emocji, które ma pokazać. Oczywiście zachwyca również Amy Poehler jako Leslie - nadekspresja oraz pewna sztuczność nadają niebywałego charakteru jej postaci, ale z drugiej strony potrafią irytować. Jestem pewna, że sposób wykreowania pracownicy Działu Parków i Rekreacji jest unikatowy na skalę seriali ostatnich lat.

fotonoticia_20200424104401_1200

Nie oszukujmy się, Parks and recreation nie zastąpi pustki w sercu pozostawionej przez The Office, ale stanowi naprawdę dobrą, niezobowiązującą rozrywkę na wieczór. Nie bez powodu serial otrzymał aż 72 różnych nominacji do filmowych nagród. Losy Leslie Knope śledzi się bez znużenia ciągiem przez siedem sezonów, które pozwalają na zaprzyjaźnienie się z pozostałymi bohaterami. Po seansie zostanie wam uśmiech na twarzy i motywacja do działania tak jak u Leslie albo niechęć do pracy jak w przypadku Rona.

Ocena: 8

Parks and Recreation / Parks and Recreation
8.6