Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Wąż (2021) – recenzja serialu 24 kwi 2021

Sara Karmańska

Oparty na faktach Wąż to nowy serial Netflixa, opowiada o seryjnym mordercy grasującym na terenie Azji. Szturmem wpadł on na listę Top 10 w Polsce. Nic w tym dziwnego. Temat jest bardzo nośny, a do tego historia jest zrealizowana brawurowo i strasznie wciąga.

Produkcja opowiada historię związaną z seryjnym mordercą Charlesem Sobhrajem, zwanym Wężem lub Bikini Killer. Nie on jest jednak najważniejszy. Twórcom udało się poprowadzić fabułę z wyczuciem, dając widzom jasno do zrozumienia, że to ofiary i poszukujący sprawiedliwości są kluczowym elementem. W przypadku opowieści o seryjnych mordercach dużym problemem jest takie rozegranie akcentów, by uniknąć gloryfikacji sprawcy, a głos oddać w jak największym stopniu jego ofiarom. W przypadku Węża to się udaje.

8OkqqkXS9PraWOYWLOrObfZEzC

Akcja rozrywa się w latach 70., w bajecznych krajobrazach Azji Wschodniej. Charles Sobhraj (Tahar Rahim), podaje się za handlarza drogocennymi klejnotami Alaina Gautiera. Wraz z partnerką Marie-Andrée Leclerc (Jenna Coleman), którą przedstawia jako żonę Monique i pomagierem Ajajem (Amesh Edireweera), stoją za tajemniczymi zniknięciami co najmniej 12 ludzi. Na ofiary Wąż wybiera młodych podróżników, hippisów, których szczerze nienawidzi. Jako turyści zwykle mają pieniądze lub inne kosztowności, i to właśnie one oraz ich paszporty są głównym celem Sobhraja. Zniknięciem hippisów zwykle nikt się nie przejmował, a nawet jeśli, to nikt nic z tym nie robił.

Aż do czasu, gdy holenderski dyplomata Herman Knippenberg (Billy Howle) zaczyna drążyć temat zaginięcia dwójki młodych rodaków. To właśnie oni doprowadzą go na trop Węża i siatki zbrodni, z którymi jest powiązany. W śledztwie, na które zwierzchnictwo patrzy nieprzychylnym okiem, pomaga mu żona oraz małżeństwo mieszkające po sąsiedzku z Gautierem. Knippenberg tropi mordercę z prawdziwą zawziętością, aż do momentu, gdy przeradza się ona w obsesję, zagrażającą nie tylko jego pracy, ale i relacjom z najbliższymi osobami.

Wąż już od pierwszych scen wciąga w swój niesamowity klimat. Na poziomie realizacyjnym serial stoi na naprawdę wysokim poziomie. Do udanych aspektów produkcji można zaliczyć nie tylko bardzo dobrą grę aktorską, ale również świetne kostiumy, rewelacyjnie oddające realia prezentowanej epoki. Zdecydowanie na plus wypadają również zdjęcia często naprawdę malowniczych lokacji.

npyVksblzfEiOTf8A1OIgAUJV0N

Trzeba przyznać, że twórcy naprawdę odwalili kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o casting. Tahar Rahim nad wyraz dobrze odnajduje się w roli pozbawionego sumienia seryjnego mordercy, a ponadto jest zaskakująco podobny do swojego pierwowzoru. Równie dobrze wypada Jenna Coleman w zniuansowanej roli partnerki Węża. Wyraźnie widać targające nią sprzeczne emocje. W pewnym momencie widz już sam nie wie, czy kobieta jest bardziej zaślepiona uczuciami, czy może zwyczajnie boi się odejść od partnera. Ponadto udaje jej się oddać rozdarcie spowodowane przestępczą działalnością i karą, miłością, strachem przed Sobhrajem, ale i katolickim wychowaniem.

Największym problemem produkcji są przeskoki czasowe. Jest ich niesamowicie dużo i niezwykle łatwo się w nich pogubić. Co chwilę przenosimy się w inne miejsca i inny czas. Wystarczy na chwile oderwać wzrok od ekranu, by całkowicie się zgubić i być skazanym na zachodzenie w głowę, gdzie i kiedy bohaterowie się właśnie znajdują. Wątki się piętrzą i dotyczą różnych bohaterów, więc prawdopodobnie produkcja mogłaby zyskać, gdyby ilość przeskoków została nieco ograniczona. A niektóre z nich naprawdę są zbędne.

Zalety jednak znacznie przewyższają wady, dlatego zdecydowanie warto zapoznać się z tą ośmioodcinkową opowieścią. Pozwoliła one na oddanie hołdu ofiarom – serial zresztą dedykowany jest podróżnikom, którzy nigdy nie wrócili do domu. Ponadto jest po prostu świetnie zrealizowaną, wciągającą historią kryminalną w przepięknych okolicznościach przyrody.

Ocena: 8/10

Wąż / The Serpent
7.6

Wąż

Serial2021
pokaż więcej