Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Wykopaliska (2021) – recenzja filmu 31 sty 2021

Sara Karmańska

Wykopaliska (2021) to nowy film Netflixa w reżyserii Simona Stone’a. Jest adaptacją powieści Johna Prestona o tym samym tytule opowiadającej o wykopaliskach w Sutton Hoo.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1939. Bogata wdowa Edith Pretty (Carey Mulligan) decyduje się na wynajęcie domorosłego archeologa Basila Browna (Ralph Fiennes) do wykopalisk wielkich kopców znajdujących się na terenie jej posiadłości. Po rozkopaniu największego z nich okazuje się, że skrywał anglosaski statek-grobowiec – jedno z największych odkryć archeologicznych na terenie Anglii. Tytułowe wykopaliska stanowią raczej tło dla melodramatu, choć zdecydowanie nie jest to typowy przedstawiciel swojego gatunku. Na próżno szukać tu wielkich wybuchów emocji i namiętności, całość produkcji jest na wskroś brytyjska, bardzo spokojna i stonowana, niemalże ascetyczna.

gmP41e2bJcFjTzCQFmMoSvfNbxB

Relacja między Edith a Basilem jest tak wysublimowana, że można ją odczytać na różne sposoby. Dopiero pojawienie się w drugiej połowie filmu młodszych bohaterów na terenie odkrywki sprawia, że wątki melodramatyczne stają się bardziej wyraziste. Część spraw wydaje się wyłożona zbyt wprost, stojąc w kontraście do reszty filmu. Dość łatwo domyślić się zakończenia wątku romantycznego, jeśli widzimy mężczyznę reagującego przerażeniem na nagość własnej żony. Ta zmiana osi zainteresowania z jednych bohaterów na drugich jest jednak pewną wadą, ciężko przywiązać się do bohaterów pojawiających się dopiero w połowie produkcji, a równocześnie przez to wątki Edith i Basila zostają zepchnięte trochę na drugi plan.

Motyw wykopalisk stanowi tutaj ciekawą metaforę dla całej opowieści. Z jednej strony odkrywanie dawno zapomnianej przeszłości staje się powodem do zastanawiania się nad tym, co zostanie po nas samych i co nasi potomni będą znajdować jako pozostałości dawnego życia. Z drugiej są metaforą zakopanych uczuć – do zmarłego męża, do utraconej szansy na rodzicielstwo, do ukrywania swojej prawdziwej natury nawet przed sobą samym.

wQhe2YJnB9AAS08RqwMeKN2ywUr

Choć cała akcja filmu skupia się na pracach w Sutton Hoo, scenarzyści postanowili dość mocno zaakcentować zbliżającą się wojnę. Niby temat pozostaje mocno w tle, ale jednak wciąż jest obecny i przypominany widzom. W tym celu również do historii została wprowadzona fikcyjna postać kuzyna Edith – Rory’ego (Johnny Flynn), który wkrótce ma dołączyć do RAF-u.

Zarówno Carey Mulligan jak i Ralph Fiennes są doskonali w swoich rolach – subtelnych i zniuansowanych, pokazujących wiele mimiką i gestem, zamiast dialogiem. Wydobywają wielkie emocje z czegoś, co pozornie zdaje się ich nie mieć.

Wykopaliska są filmem nieśpiesznym i finezyjnym, pozbawionym wielkich scen i głośnych dramatów, dlatego raczej nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli jednak damy się porwać jego powolnemu rytmowi i zanurzymy się w świecie powściągliwych uczuć, z pewnością nie będziemy zawiedzeni.

Ocena: 7/10

Wykopaliska / The Dig
7.1

Wykopaliska

Film2021
pokaż więcej