Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Zestawienie filmów dokumentalnych o 11 września 2001 11 wrz 2021

Sara Karmańska

Właśnie mija 20. rocznica od wydarzeń 11 września, które wstrząsnęły światem. Ich piętno jest odczuwalne po dziś dzień. Niezależnie od tego, czy pamiętacie, co robiliście, kiedy usłyszeliście o ataku na wieże World Trade Center, czy jest to dla Was wydarzenie stricte historyczne, nie można zaprzeczać, że przez długi czas wpływało na świat i politykę. Dlatego jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem produkcji dokumentalnych, które są obecnie dostępne w polskich serwisach streamingowych, a które przybliżają szczegóły samego ataku na wieże, jak również tego, co działo się później z różnych perspektyw.

aOHY41RWsdeBC4hmXMsVedvttkB


Punkty zwrotne: 11 września i wojna z terroryzmem (2021) – Netflix

Serial dokumentalny, który ukazuje atak z 11 września w szerokiej perspektywie – od początków Al-Ka’idy po odpowiedź USA w kraju i za granicą.


Nowy Jork, epicentra, 11 września -> 2021 ½ (2021) – HBO GO

Serial będący zapisem prywatnej podróży Spike’a Lee przez dwadzieścia lat przełomowych wydarzeń, które miały miejsce w życiu nowojorczyków, jak również hołdem złożonym miastu, jego mieszkańcom i ich hartowi ducha.


W cieniu wież: Liceum Stuyvesant 11 września (2019) – HBO GO

Film krótkometrażowy, przestawiający zeznania ośmiu naocznych świadków z Stuyvesant High School w Nowym Jorku, która jest oddalona od WTC o zaledwie pół mili. Jako nastolatkowe musieli uciekać z serca strefy zagrożenia.


Co się wydarzyło 11 września (2019) – HBO GO

Film krótkometrażowy, skierowany dla młodego widza, dla którego wydarzenia z 11 września są wyłącznie punktem w historii.


11 września - historie ocalałych (2021) – HBO GO

Jak wskazuje sam tytuł, ten film skupia się na przeżyciach z 11 września 13 zwykłych ludzi, którzy przeżyli katastrofę.


11 września: w prezydenckim centrum dowodzenia (2021) – Apple tv+

Film dokumentalny, który skupia się na prezydencie Bushu oraz jego najbliższych doradcach. Produkcja pozwala spojrzeć na wydarzenie ich oczami, godzina po godzinie, jak również posłuchać jak opowiadają o kluczowych decyzjach, które zapadły tego pamiętnego dnia.


11 września: dzień z życia Ameryki (2021) – Canal+

Produkcja powstała w kolaboracji z 9/11 Memorial & Museum. Opowiada o wstrząsających momentach poranka 11 września 2001.


11 września - minuta po minucie (2021) – Canal+, iTunes

Film pozwala na prześledzenie pamiętnego poranka 11 września minuta po minucie, dzięki oficjalnym nagraniom FAA, linii lotniczych, wojskowych i nowojorskiej straży pożarnej, a także archiwalnym materiałom i rekonstrukcjom.


11 września. Pytania bez odpowiedzi (2009) – iTunes

Produkcja korzysta z możliwości, jakie daje jej czas – odejście administracji Busha i nadejście „ery przejrzystości” daje możliwość ujawnienia nowych informacji, które mogą rzucić więcej światła na wydarzenia, które miały miejsce przed i po 11 września 2001.


Złączeni tragedią 11 września (2011) – Player

Dokument opowiada nieznaną historię o przetrwaniu i odwadze tych, na których życie wpłynęło uderzenie lotu 11 w północną wieżę World Trade Center 11 września 2001 roku. Film skupia się na dwóch mężczyznach – Franku DeMartini i Pablo Ortizie – których bohaterstwo, bezinteresowność i odwaga uratowała życie ponad 75 osobom.

pokaż więcej