Lista tytułów oznaczonych do usunięcia

Znaleziono: 36

Inshallah, Kashmir

2018-01-27
film (2012)
6.80/10
Inshallah, Kashmir
Inshallah, Kashmir

Kontrowersyjny dokument badający dwie dekady rozruchów społecznych w Kaszmirze pomiędzy buntownikami, rdzennymi Hindusami i rządem Indii.

Więcej
Zobacz "Inshallah, Kashmir" na Netflix.com
DODAJ

Piękna i Bestia

2018-01-27
film (1991)
8.00/10
Piękna i Bestia
Piękna i Bestia

Piękna i błyskotliwa Bella mieszka razem z ojcem, szalonym wynalazcą, w małej francuskiej wiosce. Największym marzeniem kochającej książki i oderwanej od rzeczywistości dziewczyny jest wyrwanie się z prowincji. Pewnego razu ojciec Belli wybiera na się w podróż, podczas której ma zamiar zaprezentować w konkursie swój nowy wynalazek. Niestety, do domu powraca tylko jego koń. Zdesperowana dziewczyna wyrusza z wioski w poszukiwaniu ojca. W ten sposób ląduje w mrocznym zamku, który zamieszkuje bestia. Ponadczasowe dzieło studia Walta Disneya, które od lat niezmiennie oczarowuje widzów. Przypomina, że prawdziwe piękno drzemie wewnątrz każdego człowieka. Trzeba tylko odrobinę postarać się, żeby je dostrzec. Obraz zdobył sześć nominacji do Oscara, w tym - jako pierwsza w historii kina pełnometrażowa animacja - za najlepszy film. Ostatecznie otrzymał dwie statuetki - za najlepszą muzykę oraz piosenkę. Za reżyserię tej genialnej animacji odpowiedzialni byli Kirk Wise (Dzwonnik z Notre Dame) oraz Gary Trousdale (Atlantyda - zaginiony ląd).

Więcej
Zobacz "Piękna i Bestia" na HBOGO
DODAJ

Komenda: Zabij

2018-01-31
film (2016)
5.70/10
Komenda: Zabij
Komenda: Zabij

Świat w nieodległej przyszłości, w której ludzkości udało się zbudować roboty będące w stanie się uczyć. Elitarna jednostka żołnierzy trafia do ośrodka szkoleniowego położonego na opuszczonej wyspie. Szybko okaże się, że nie są to zwykłe ćwiczenia. Miejsce opanowane jest przez żądne krwi maszyny. Ludzie zmuszeni są stoczyć dramatyczną walkę na śmierć i życie. Solidne kino science fiction, które przykuwa uwagę niezwykłymi efektami specjalnymi, dynamiczną fabułą oraz zapierającymi dech w piersiach scenami walk i pościgów. Debiutujący w roli reżysera Steven Gomez zadbał też o odpowiednie tempo akcji. W głównych rolach występują: Vanessa Kirby (serial The Crown, Zanim się pojawiłeś), Thure Lindhardt (Podziemny front, Zostań ze mną), David Ajala (Mroczny Rycerz, Jupiter: Intronizacja), Bentley Kalu (Na skraju jutra, Avengers: Czas Ultrona) oraz Tom McKay (Clubbed, serial Biała królowa).

Więcej
Zobacz "Komenda: Zabij" na HBOGO
DODAJ

Problemski hotel

2018-01-31
film (2015)
6.40/10
Problemski hotel
Problemski hotel

Bipul (Tarek Halaby) jest niczym enigma. Cierpiący na amnezję, znający kilka języków człowiek mieszka w ośrodków dla azylantów w Brukseli. Mężczyzna zajmuje się organizacją życia społecznego placówki. Jest tłumaczem i rozjemcą w konfliktach. Mimo ogromnych starań życie go nie rozpieszcza. Pewnego dnia Bipul poznaje pochodzącą z Europy Wschodniej Lidię (Evgenia Brendes), która marzy o wyjeździe do Anglii. Dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci. Fabularny debiut specjalizującego się w kinie dokumentalnym Manu Riche’a (Szlakiem Prometeusza) pokazuje świat z punktu widzenia osób, które opuszczają swój dom ze strachu przed śmiercią lub szykanami, w nadziei, że w obcym kraju uda im się na nowo ułożyć sobie życie. Problemski hotel to kameralne, surrealistyczne kino, które urzeka poetyckim klimatem, świeżością oraz absurdalnym humorem. Bezpretensjonalny scenariusz powstał na kanwie bestsellerowej powieści Dimitriego Verhulsta pod tym samym tytułem. W głównych rolach występują Tarek Halaby i Evgenia Brendes, którzy zostali wyróżnieni nagrodą za najlepszy debiut aktorski na festiwalu filmowym w Ostendzie.

Więcej
Zobacz "Problemski hotel" na HBOGO
DODAJ

Nasza młodsza siostra

2018-01-31
film (2015)
7.50/10
Nasza młodsza siostra
Nasza młodsza siostra

Trzy siostry – Sachi (Haruka Ayase), Yoshino (Masami Nagasawa) i Chika (Kaho) – mieszkają w starym domu odziedziczonym po babci w nadmorskim miasteczku Kamakura. Piętnaście lat temu ich ojciec opuścił rodzinę, aby związać się z inną kobietą. Od tamtego czasu nigdy go nie widziały. Pewnego dnia jednak przychodzi wiadomość o jego śmierci. Siostry decydują się udać na daleką prowincję, aby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych. Na miejscu poznają swoją przyrodnią siostrę Suzu (Suzu Hirose), o której istnieniu nie wiedziały. Bez zastanowienia zapraszają dziewczynę, aby zamieszkała razem z nimi. Robią wszystko, żeby Suzu poczuła się częścią rodziny. Kameralny film cenionego japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy (Dziecięcy świat, Jak ojciec i syn) mówi w subtelny sposób o rodzinnej traumie, walce z poczuciem winy, powtarzaniu starych błędów oraz skrywanych głęboko sekretach. Twórcom udaje się stworzyć ciekawe psychologicznie postacie, w które wcielają się wiarygodnie Haruka Ayase (Ichi), Masami Nagasawa (Życzenie), Kaho (Otomen) oraz Suzu Hirose (Ikari). Produkcja otrzymała pięć nagród Japońskiej Akademii Filmowej, w tym dla najlepszego filmu i reżysera, oraz Nagrodę Publiczności na MFF w San Sebastian. Ubiegała się ponadto o canneńską Złotą Palmę.

Więcej
Zobacz "Nasza młodsza siostra" na HBOGO
DODAJ

Nie jestem świnią

2018-01-31
film (2015)
6.50/10
Nie jestem świnią
Nie jestem świnią

Trzydziestokilkuletni Eddie (Nicolas Duvauchelle) bardzo przeżywa rozstanie z ukochaną Karine (Mélanie Thierry) i ich synem Noamem (Johan Soulé). Jest zagubiony i sfrustrowany, nie umie odnaleźć się w rzeczywistości. Nadużywa też alkoholu. Pewnego wieczoru mężczyzna zostaje brutalnie zaatakowany przez grupę złodziejaszków. Indagowany przez policję, oskarża o napad młodego Araba Ahmeda (Driss Ramdi). Cała społeczność jest wstrząśnięta zdarzeniem. Przerażona żona Eddiego niespodziewanie pozwala mu wrócić do domu. Co więcej, mężczyzna otrzymuje propozycję nowej pracy. Gdy wydaje się, że los w końcu uśmiechnął się do niego, sprawy przybierają niespodziewany obrót. Wstrząsający dramat o niestabilnym emocjonalnie mężczyźnie, który po przeżyciu brutalnej napaści wraca na łono rodziny, odczuwając równocześnie coraz większą frustrację i złość. Określony przez jednego z recenzentów jako „kronika cichej desperacji”, film jest popisem gry Nicolasa Duvauchelle’a (Złodziejaszek, Polisse), który bezbłędnie wciela się w rolę pełnego sprzeczności Eddiego. Aktor stworzył złożoną i niejednoznaczną kreację, w której oddał skomplikowaną osobowość głównego bohatera. Obok niego występują: zdobywczyni Cezara Mélanie Thierry (Po jednym na drogę, Teoria wszystkiego), Maryne Cayon (Geronimo, serial Trzy razy Manon), Driss Ramdi (Nić, Je ne suis pas mort) oraz Nicolas Bridet (Zwyczajni kochankowie, Fanka). Bezkompromisowy obraz w precyzyjnej reżyserii nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes Emmanuela Finkiela (Podróże, film dokumentalny Casting) charakteryzuje się realizmem i w przenikliwy sposób ukazuje relacje między jednostką a społeczeństwem. Produkcja niepokoi i zmusza do myślenia. Mocno też angażuje emocje widzów. Scenariusz filmu został zainspirowany prawdziwą historią.

Więcej
Zobacz "Nie jestem świnią" na HBOGO
DODAJ

Sprawa zaufania

2018-01-31
film (2013)
6.20/10
Sprawa zaufania
Sprawa zaufania

xHoward Holloway (Clark Gregg), była gwiazda filmów dziecięcych, jest obecnie hollywoodzkim agentem, który zajmuje się wyszukiwaniem młodych talentów. Niestety, nie idzie mu najlepiej. Powoli traci swoich klientów, a po piętach zaczyna mu deptać konkurent (Sam Rockwell). Pewnego dnia niespodziewanie dostaje szansę od losu, którą jest możliwość reprezentowania dobrze zapowiadającej się trzynastoletniej Lydii (Saxon Sharbino). Czy uda mu się osiągnąć sukces i spełnić marzenia? Satyryczny portret branży filmowej na przykładzie historii byłego dziecięcego aktora, który jako dorosły zajmuje się wyszukiwaniem młodych talentów. Ten miejscami sarkastyczny, a miejscami sentymentalny film jest dziełem popularnego aktora Clarka Gregga (Avengers, serial Agenci T.A.R.C.Z.Y.), który nie tylko odpowiada za reżyserię i scenariusz, ale wciela się również w rolę Howarda Hollowaya. Obok niego występują: nominowana do Oscara Felicity Huffman (serial Gotowe na wszystko, Transamerica), laureat Srebrnego Niedźwiedzia Sam Rockwell (Niebezpieczny umysł, Moon), pięciokrotnie nominowana do Złotego Globu Allison Janney (serial Prezydencki poker, American Beauty) oraz Saxon Sarbino (Bez litości, Poltergeist).

Więcej
Zobacz "Sprawa zaufania" na HBOGO
DODAJ

Freaks and Geeks

2018-01-31
serial (1999)
8.80/10
Freaks and Geeks
Freaks and Geeks

Rok 1980. Typowe, amerykańskie liceum i grupa uczniów uwikłana w rozmaite zawirowania towarzyskie. Lindsay buntuje się i zaczyna obracać się wśród palaczy zioła.

Więcej
Zobacz "Freaks and Geeks" na Netflix.com
DODAJ

Próba orkiestry

2018-01-31
film (1978)
7.30/10
Próba orkiestry
Próba orkiestry

Grupa muzyków orkiestry symfonicznej przygotowuje się do ważnego koncertu. Między artystami ujawnia się wiele różnic i nieporozumień. Każdy z nich jest indywidualistą i ma swój własny styl pracy. Członków zespołu próbuje przywołać do porządku niemiecki dyrygent (Balduin Baas), który doskonale zdaje sobie sprawę, że aby koncert się udał, muzycy muszą ze sobą współpracować. Wybitne dzieło filmowe w mistrzowskiej reżyserii jednego z największych twórców światowego kina, Federica Felliniego (La Strada, Słodkie życie). Artysta posługując się metaforą orkiestry symfonicznej, opowiada o ludzkich przywarach i słabościach. Zrealizowany z finezją obraz zachwyca kunsztem gry, błyskotliwymi dialogami, dbałością o szczegóły. Każda scena ma swój charakter i niepowtarzalną wymowę. W role głównych bohaterów wcielają się: Balduin Baas (Doktor Faustus), Clara Colosimo (Nosferatu w Wenecji), Elizabeth Labi (Skok w pustkę), Ronaldo Bonacchi (Wielki błękitny szlak) oraz Ferdinando Villella (Najczarniejsza godzina). Autorem muzyki jest stały współpracownik Felliniego, laureat Oscara Nino Rota (Noce Cabirii, Amarcord).

Więcej
Zobacz "Próba orkiestry" na HBOGO
DODAJ

Studnia i wahadło

2018-01-31
film (1961)
7.10/10
Studnia i wahadło
Studnia i wahadło

Nicholas Medina (Vincent Price) jest potomkiem jednego z najznamienitszych hiszpańskich rodów, którego członkowie byli twarzami inkwizycji. Mężczyzna nie może pogodzić się ze śmiercią żony Elizabeth (Barbara Steele). Słysząc w nocy jej głosy, zaczyna popadać w szaleństwo. Pewnego dnia z nieoczekiwaną wizytą przybywa brat zmarłej, Francis (John Kerr), starając się wyjaśnić okoliczności jej odejścia. Jego dociekliwość i nadmierne zainteresowanie sprawiają, że Nicholas staje się bardzo podejrzliwy… Kolejna rewelacyjna adaptacja jednego z klasycznych opowiadań Edgara Allana Poe w reżyserii zdobywcy Honorowego Oscara za całokształt twórczości, Rogera Cormana (Sklepik z horrorami, Opowieści niesamowite). Obraz zachwyca pod względem wizualnym i doskonale oddaje mroczny klimat prozy autora „Zagłady domu Usherów”. Sugestywne kreacje aktorskie tworzą w filmie: Vincent Price (Dom na Przeklętym Wzgórzu, Kruk), laureat Złotego Globu John Kerr (Herbata i sympatia, Południowy Pacyfik), Barbara Steele (Maska szatana, Osiem i pół), Luana Anders (Obłęd, Swobodny jeździec) oraz Antony Carbone (Wiadro krwi, serial Pogoda dla bogaczy).

Więcej
Zobacz "Studnia i wahadło" na HBOGO
DODAJ

Niebiańskie piekło

2018-01-31
film (2009)
5.00/10
Niebiańskie piekło
Niebiańskie piekło

Czwórkę ludzi w różnym wieku łączy niecodzienna pasja - czerpią radość i przyjemność z odczuwania bólu. Należą do zamkniętej wspólnoty BDSM (skrót od słów: więzy, dominacja, sadyzm, masochizm), która zrzesza osoby o podobnych do nich zainteresowaniach. Jej członkowie uczestniczą w różnego rodzaju bolesnych praktykach, których celem, jak sami mówią, jest „rozszerzenie sposobu pojmowania przyjemności i odkrycie nowych możliwości, które z tym się wiążą”. Ludzie ci dobrowolnie pozwalają się ranić. Chłosta, nakłuwanie ciała czy wieszanie za skórę na hakach to tylko niektóre z form doświadczania przez nich rozkoszy. Z powodu swojej inności i niekonwencjonalnego podejścia do życia często stają się wykluczeni społecznie. Oparcie i zrozumienie znajdują w BDSM, które działa w Czechach od wielu lat, a jego korzeni należy szukać jeszcze w ciężkich czasach komunizmu. Intrygująca podróż w świat mrocznych perwersji i alternatywnych sposobów odczuwania przyjemności. Opowieść o ludziach, którzy nie znajdują powszechnego zrozumienia dla swoich upodobań i pasji. Żyją poza społeczeństwem, a akceptacji szukają w zamkniętym stowarzyszeniu, wśród osób podzielających te same zainteresowania. Twórcą dokumentu jest reżyser i operator David Čálek (Dotek obrazu, Bezesné noci), któremu udało się wniknąć w tę niedostępną dla zwykłych śmiertelników wspólnotę. Co ważne, Čálek nie stygmatyzuje ani nie ośmiesza swoich bohaterów – portretuje ich z życzliwością i empatią.

Więcej
Zobacz "Niebiańskie piekło" na HBOGO
DODAJ

Trans-Pecos

2018-01-31
film (2016)
5.70/10
Trans-Pecos
Trans-Pecos

Pogranicze USA i Meksyku. Na przechodzącej przez pustynię autostradzie stoi policyjny checkpoint prowadzony przez trzech agentów straży granicznej: zasadniczego Lance’a Floresa (Gabriel Luna), nowicjusza Benjamina Davisa (Johnny Simmons) oraz weterana Lou Hobbsa (Clifton Collins Jr). Tkwiąc całymi dniami na odległym posterunku, mężczyźni przywykli do samotności i nudy. Pewnego razu ich rutynę przerywa jednak pojawienie się podejrzanego samochodu. Trans-Pecos to inteligentnie zrealizowany dreszczowiec, który opowiada o przemycie narkotyków, strachu, przemocy i zemście. Obraz jest dziełem utalentowanego debiutanta Grega Kwedara (krótki metraż Guest Room). Twórcy stopniowo rozkręcają akcję i z wyczuciem dozują napięcie. Mocną stroną filmu są wiarygodnie nakreślone postacie oraz doskonałe, klimatyczne zdjęcia. W główne role brawurowo wcielają się: Johnny Simmons (Charlie, Whiplash), Gabriel Luna (serial Matador, Freeheld), Clifton Collins Jr (Ostatni bastion, Capote). Produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków i publiczności. Otrzymała nagrody na festiwalach filmowych w Nashville, Bostonie, Austin oraz Dallas.

Więcej
Zobacz "Trans-Pecos" na HBOGO
DODAJ

Wiosła w dłoń: Zew natury

2018-01-31
film (2009)
4.00/10
Wiosła w dłoń: Zew natury
Wiosła w dłoń: Zew natury

Zach (Kristopher Turner) i Ben (Oliver James) znają się od dziecka, ale po liceum ich drogi się rozeszły. Zack został wolontariuszem, a Bena całkowicie pochłonęła kariera prawnicza. Pewnego dnia Zach zostaje poproszony przez swoją umierającą podopieczną o pomoc w odnalezieniu wnuczki. Okazuje się, że jest nią dawna miłość Bena, Heather (Madison Riley). Przyjaciele wyruszają razem na pełną przygód wyprawę, która raz na zawsze zmieni ich życie. Luźny sequel filmu Stevena Brilla Wiosła w dłoń. Bezpretensjonalne, pełne nieprawdopodobnych przygód kino dla widzów w każdym wieku. Lekka komedia w reżyserii Ellory’ego Elkayema (Atak pająków, Powrót żywych trupów 4) zapewnia dużą dawkę pozytywnych emocji. Nie brakuje w niej zaskakujących zwrotów akcji ani zwariowanych gagów. W głównych rolach dobrze odnajdują się Oliver James (Czego pragnie dziewczyna, Szansa na sukces), Kristopher Turner (Gwiazda od zaraz, serial Szpital Nadziei), Rik Young (Licencja na miłość, Beowulf) i Madison Riley (Duże dzieci, Bal maturalny).

Więcej
Zobacz "Wiosła w dłoń: Zew natury" na HBOGO
DODAJ

Połaskotany

2018-01-31
film (2016)
7.60/10
Połaskotany
Połaskotany

David Farrier, dziennikarz z Nowej Zelandii, odkrywa w Internecie nietypowe filmiki z męskich zawodów w łaskotaniu. Zaintrygowany tym, co zobaczył, postanawia zbadać temat i napisać do twórców tych przedziwnych materiałów wideo. Niespodziewanie otrzymuje bardzo wrogą odpowiedź, a z czasem także pismo od prawników producenta filmików ze stanowczą prośbą o zaprzestanie interesowania się tematem. Farrier i jego partner Dylan Reeve nie rezygnują jednak ze śledztwa. Postanawiają pojechać do Los Angeles, aby przyjrzeć się tajemniczej sprawie. Intrygujący dokument mówi o fenomenie filmików o męskich zawodach w łaskotaniu, które zaczęły podbijać Internet w późnych lat dziewięćdziesiątych. Twórcy obrazu starają się zrozumieć motywy i sposoby działania osób, które stoją za tym lukratywnym biznesem. Odkrywają przy tym ich mroczne tajemnice i szemrane interesy. Kapitalnie zrealizowana produkcja zdobyła wiele wyróżnień na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym nominację do Głównej Nagrody Jury w Sundance.

Więcej
Zobacz "Połaskotany" na HBOGO
DODAJ

Jęk czarnego węża

2018-01-31
film (2006)
7.00/10
Jęk czarnego węża
Jęk czarnego węża

Lazarus (Samuel L. Jackson) to były muzyk bluesowy, który zmaga się z problemami małżeńskimi. Sił dodaje mu wiara. Pewnego dnia na jego drodze staje Rae (Christina Ricci), pobita młoda kobieta, która okazuje się nimfomanką. Lazarus postanawia pomóc jej przezwyciężyć uzależnienie. Pomiędzy mężczyzną a dziewczyną nawiązuje się dziwna więź, jednak sytuację komplikuje pojawienie się w okolicy Ronniego (Justin Timberlake) - powracającego z Iraku chłopaka Rae. Pełen emocji, śmiały obyczajowo dramat o niezwykłej relacji między byłym bluesmanem a uzależnioną od seksu dziewczyną. Rozgrywająca się na amerykańskim Południu opowieść to dzieło Craiga Brewera (Pod prąd), który napisał także nietuzinkowy scenariusz do filmu. Kontrowersyjny i wymykający się schematom obraz jest swoistym moralitetem o samotności i poszukiwaniu odkupienia. Odważne kreacje aktorskie stworzyli w nim odtwórcy głównych ról: nominowany do Oscara Samuel L. Jackson (Pulp Fiction, Django), wyróżniona nominacją do Złotego Globu Christina Ricci (Jeździec bez głowy, Monster) oraz dobrze znany zarówno, jako piosenkarz, jak i aktor, nominowany za swoją kreację do nagrody Teen Choice, Justin Timberlake (Alpha Dog, To tylko seks). Ilustracją muzyczną filmu jest przejmujący czarny blues. Trzy z utworów, w tym tytułowy Jęk czarnego węża, wykonuje osobiście Samuel L. Jackson. Zdjęcia do tego oryginalnego filmu powstały amerykańskim stanie Tennessee.

Więcej
Zobacz "Jęk czarnego węża" na HBOGO
DODAJ

Zły Mikołaj

2018-01-31
film (2003)
7.10/10
Zły Mikołaj
Zły Mikołaj

Willie T. Soke (Billy Bob Thornton) to zmęczony życiem oszust, który przed świętami Bożego Narodzenia dorabia jako Święty Mikołaj w supermarketach. Nadużywa alkoholu, jest opryskliwy, przeklina i nie znosi dzieci. Kiedy po zrobieniu zakupów wszyscy wracają do domów, Willie i jego „partner w interesach”, karzełek Marcus (Tony Cox ), jak zwykle okradają kasę i przenoszą się do kolejnego miasta. Tym razem nie wszystko idzie zgodnie z planem. Na złodziejaszków mają oko czujny właściciel sklepu (John Ritter) i przebiegły detektyw Gin Slagel (Bernie Mac), a głowę Williego bardziej niż następny skok zaprząta seksowna fanka mikołajów (Lauren Graham) oraz pewien pulchny ośmiolatek (debiutant Brett Kelly). Bożonarodzeniowa komedia na opak, a zarazem zakręcona historia o tym, że nawet zatwardziały grzesznik może dostać drugą szansę na szczęście. Obraz jest dziełem Terry’ego Zwigoffa (Akademia tajemniczych sztuk pięknych), który ma na koncie nominację do Oscara za scenariusz do własnego filmu Ghost World. W roli głównej świetnie odnalazł się jeden z najbardziej interesujących amerykańskich aktorów, Billy Bob Thornton – nominowany do Oscara za kreacje w Bliznach przeszłości (statuetkę zdobył za scenariusz do tego filmu) i Prostym planie. Z sukcesem wystąpił także w Człowieku, którego nie było braci Coenów, Włamaniu na śniadanie Barry’ego Levinsona czy serialu Fargo. Brawurowo zagrana rola nietypowego Mikołaja przyniosła mu nominację do Złotego Globu.

Więcej
Zobacz "Zły Mikołaj" na HBOGO
DODAJ

Kilo 2 Bravo

2018-01-31
film (2014)
7.10/10
Kilo 2 Bravo
Kilo 2 Bravo

Południowy Afganistan, wrzesień 2006 roku. Stacjonujący w okolicy brytyjscy żołnierze wyruszają na rutynowy patrol po tamie Kajaki w poszukiwaniu talibów. Kiedy przechodzą przez wyschnięte koryto rzeki, jeden z mężczyzn wchodzi nieszczęśliwie na minę pozostawioną przez radzieckie wojsko dwadzieścia pięć lat wcześniej. Dochodzi do eksplozji. Kolega rusza nieszczęśnikowi na pomoc. Żołnierze zdają sobie jednak sprawę, że są otoczeni minami, a każdy ruch grozi urazem lub śmiercią. Wstrząsająca, oparta na faktach historia dramatu brytyjskiego patrolu w Afganistanie. Jesienią 2006 roku jeden żołnierz zginął, czterech zostało poważnie rannych, a trzech straciło nogi za sprawą min pozostawionych przez wojska radzieckie na początku lat osiemdziesiątych. Reżyserem tego pełnego napięcia, realistycznego filmu jest debiutujący w fabule Paul Katis, a w główne role wcielają się David Elliot (The Wee Man, Śpiąca królewna: Wyprawa), Mark Stanley (serial HBO Gra o tron, Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy) oraz Scott Kyle (Whisky dla aniołów, serial Outlander). Obraz spotkał się w Wielkiej Brytanii z doskonałym przyjęciem i był nominowany do nagrody BAFTA (najlepszy debiutujący reżyser i producent).

Więcej
Zobacz "Kilo 2 Bravo" na HBOGO
DODAJ

Paulina

2018-01-31
film (2015)
6.60/10
Paulina
Paulina

Dwudziestoośmioletnia Paulina (Dolores Fonzi) jest wybitnie inteligentną i błyskotliwą prawniczką. Pewnego dnia jednak postanawia porzucić swoją dynamicznie rozwijającą się karierę, aby zostać nauczycielką w pogrążonym w ogromnym kryzysie regionie Argentyny. Niedługo po przyjeździe kobieta zostaje napadnięta i zgwałcona przez gang młodych ludzi, wśród których znajdują się także jej uczniowie. Mimo przeżytej traumy Paulina postanawia walczyć o swoje ideały. Pełna emocji opowieść o kobiecie, której dobroć i poświęcenie zostają wystawione na wielką próbę. Film zdobył wiele nagród, w tym m.in. FIPRESCI i Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes oraz trzy wyróżnienia specjalne na festiwalu w San Sebastián. W rolę głównej bohaterki brawurowo wcieliła się magnetyczna Dolores Fonzi (Na dnie morza, Aura), która za stworzoną przez siebie kreację otrzymała Nagrodę Argentyńskiej Akademii Filmowej. Obok niej w produkcji występują Oscar Martínez (Dzikie historie), Esteban Lamothe (El estudiante), Cristian Salguero (El Invierno) oraz Laura López Moyano (Labia). Utalentowany reżyser i scenarzysta Santiago Mitre (Miłość (początek), El estudiante) zrealizował swój film z ogromną finezją. Pokazał świat pełen cierpienia, przemocy i bezradności, w którym ciężko o współczucie i przebaczenie. Obraz jest nową wersją czarno-białej produkcji pt. La Patota, nakręconej w 1960 roku przez Daniela Tinayre.

Więcej
Zobacz "Paulina" na HBOGO
DODAJ

Resztki

2018-01-31
film (2015)
5.80/10
Resztki
Resztki

Bezimienny mężczyzna (Tom Sturridge) zostaje poszkodowany w nieszczęśliwym wypadku. Kiedy budzi się ze śpiączki w szpitalu, uświadamia sobie, że cierpi na amnezję. Nie pamięta praktycznie niczego – kim jest, skąd pochodzi. W ramach odszkodowania dostaje ogromną sumę pieniędzy: osiem i pół miliona funtów. Jego największym marzeniem jest jednak odkrycie prawdy o sobie samym. Zdesperowany, na różne sposoby wykorzystuje do tego swój świeżo zdobyty majątek. Wymykający się schematom, wciągający dramat o samotności i poszukiwaniu własnej tożsamości. Obraz pochodzącego z Izraela Omera Fasta (Ciągłość), reżysera, dokumentalisty i artysty sztuk wizualnych, jest ekranizacją powieści angielskiego pisarza Toma McCarthy’ego. Wyróżnikami tej kameralnej produkcji są oryginalna fabuła, hipnotyzujący klimat oraz znakomite zdjęcia. W głównej roli wystąpił Tom Sturridge (W drodze, Z dla od zgiełku), któremu partnerują, m.in.: znana z serialu Żona idealna Cush Jumbo, Ed Speleers (Alicja po drugiej stronie lustra), Danny Webb (Koliber) oraz Nicholas Farrell (Żelazna Dama).

Więcej
Zobacz "Resztki" na HBOGO
DODAJ

Alojzy

2018-01-31
film (2016)
6.40/10
Alojzy
Alojzy

Alojzy Adorn (Georg Friedrich) jest prywatnym detektywem, który mieszka i pracuje ze swoim ojcem (Karl Friedrich). Mężczyzna jest bardzo wycofany, obserwuje życie z bezpiecznej odległości. Otaczający go świat nagrywa kamerą. Kiedy umiera jego ojciec, Alojzy zostaje sam. Po pewnej trudnej nocy budzi się w autobusie i odkrywa, że jego aparat i taśmy zostały skradzione. Jakiś czas później telefonuje do niego tajemnicza kobieta (Tilde von Overbeck), która zaczyna go szantażować. Detektyw daje się wciągnąć w dziwną grę. Niezwykły film, który intryguje zarówno w warstwie plastycznej, jak i fabularnej. Uhonorowany na festiwalu w Berlinie Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) debiutant Tobias Nölle buduje napięcie z codziennych sytuacji i umiejętnie wprowadza widzów w wewnętrzny świat tytułowego bohatera. Niejednorodny gatunkowo obraz urzeka subtelnością i melancholijnym klimatem, który podkreślają wysmakowane, precyzyjnie skomponowane kadry. Szwajcarski reżyser z wyczuciem zaciera granicę między rzeczywistością a fantazją, olśniewając widzów wizualną pomysłowością i znakomitym warsztatem. W swoich rolach kapitalnie odnajdują się wykonawcy głównych ról – Georg Friedrich (Pianistka, Faust) i pojawiająca się po raz pierwszy na dużym ekranie Tilde von Overbeck. Produkcja otrzymała nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na prestiżowym festiwalu Camerimage.

Więcej
Zobacz "Alojzy" na HBOGO
DODAJ

Ernest i Celestyna

2018-01-31
film (2012)
7.90/10
Ernest i Celestyna
Ernest i Celestyna

Celestyna jest małą myszką, która wychowała się w silnie zhierarchizowanym społeczeństwie. Od dziecka słyszała, że największym wrogiem gryzoni są niedźwiedzie. Dorosła Celestyna robi staż w klinice dentystycznej, choć tak naprawdę chciałaby zostać rysowniczką. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze niedźwiedzia o imieniu Ernest. Zwierzak próbuje zarobić na jedzenie graniem na ulicy. Między parą wyrzutków społecznych rodzi się prawdziwa przyjaźń na dobre i złe. Przeznaczona dla dziecięcej widowni, mądra i bezpretensjonalna bajka o przyjaźni i poszukiwaniu własnej tożsamości. Frankofoński obraz w inteligentny sposób mówi o odrzucaniu norm społecznych i walce ze stereotypami. Nie brakuje w nim szczerych i ciepłych uczuć. Za reżyserię tej pełnej przygód, uroczej animacji odpowiedzialna jest trójka filmowców: Benjamin Renner (Mysi ogonek) oraz znani dzięki Miasteczku Panika – Stéphane Aubier i Vincent Patar. Scenariusz produkcji powstał na podstawie serii książek dla dzieci autorstwa belgijskiej pisarki i rysowniczki Gabrielle Vincent. Zrealizowany w stylu klasycznej rysunkowej animacji film został wyróżniony nominacją do Oscara. Zdobył ponadto wiele nagród, w tym m.in. statuetkę Cezara i przyznawaną na MFF w Cannes Nagrodę "Quinzaine des Réalisateurs". Otrzymał również sześć nominacji do prestiżowej Nagrody Annie.

Więcej
Zobacz "Ernest i Celestyna" na HBOGO
DODAJ

Gdzie jest Nemo

2018-01-31
film (2003)
8.10/10
Gdzie jest Nemo
Gdzie jest Nemo

W wodach Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii żyją Marlin, kolorowa ryba zwana błazenkiem, i jego mały syn Nemo. Po tym jak rekin pożarł matkę i rodzeństwo Nemo, Marlin drży o bezpieczeństwo jedynaka i jest wobec niego nadopiekuńczy. Pewnego dnia dochodzi do tragedii – Nemo zostaje wyłowiony przez nurka i trafia do akwarium w Sydney. Marlin natychmiast wyrusza na ratunek synowi. Przed nim długa i niebezpieczna podróż, w której będzie mu towarzyszyć wierna, choć zapominalska przyjaciółka – Dory. Historia dzielnego Marlina i jego uwięzionego synka stała się światowym hitem – to jeden z największych sukcesów kasowych w historii filmów animowanych. Zdobyła też dziesiątki nagród i wyróżnień, wśród nich Oscara dla najlepszej pełnometrażowej animacji (plus trzy inne nominacje do tej nagrody – za scenariusz, muzykę i montaż dźwięku), dziewięć statuetek cenionej w środowisku animatorów nagrody Annie, liczne laury krytyków oraz nominacje do Złotego Globu i Europejskiej Nagrody Filmowej. Niezwykła pomysłowość realizatorów, ich znakomite poczucie humoru, a także uniwersalne wartości, jakie niesie ze sobą film, sprawiły, że obraz podbił serca zarówno dziecięcej, jak i dorosłej widowni. Autorami Gdzie jest Nemo są związani z wytwórnią Pixar, nagrodzeni Oscarem Andrew Stanton oraz Lee Unkrich, twórcy m.in. trylogii Toy Story i obrazu Potwory i spółka. Muzykę skomponował wielokrotnie nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Thomas Newman (American Beauty, Wall-E).

Więcej
Zobacz "Gdzie jest Nemo" na HBOGO
DODAJ

Bez granic

2018-01-31
film (2014)
7.00/10
Bez granic
Bez granic

Młody chłopak (Alireza Baledi) spędza całe dnie na znajdującym się w przygranicznej strefie wraku statku. To dla niego idealne miejsce, w którym może schronić się przed wojną. W spokoju łowi ryby i skorupiaki, które następnie sprzedaje na targu. Pewnego dnia jego sielankę zakłóca pojawienie się mówiącego w innym języku, uzbrojonego w karabin intruza (Arash Mehraban). Obcy uważa statek za swoją własność. Dzieli jego powierzchnię na dwie części i kategorycznie żąda nieprzekraczania wyznaczonej linii. Z czasem chłopcy znajdują jednak nić porozumienia. Debiutanckie dzieło urodzonego w Iranie Amirhosseina Asgariego, który zdobywał doświadczenie zawodowe jako asystent na planie wielu produkcji kinowych i telewizyjnych, to kameralna, antywojenna przypowieść, która chwyta za serce i zmusza do refleksji. Bez granic opowiada o konflikcie zbrojnym na Bliskim Wschodzie z perspektywy mówiących innymi językami, bezimiennych młodych bohaterów. W ich role z powodzeniem wcielają się Alireza Baledi, Arsalan Alipuorian oraz Arash Mehraban. Doskonale zrealizowana produkcja charakteryzuje się minimalistycznymi dialogami, niespiesznym tempem akcji oraz starannie zaplanowanymi długimi ujęciami. Obraz otrzymał nominacje do nagród za najlepszy debiut reżyserski oraz operatorski na prestiżowym festiwalu Camerimage. Został ponadto wyróżniony na międzynarodowych festiwalach filmowych w Tokio, Sofii, Heartland oraz Teheranie.

Więcej
Zobacz "Bez granic" na HBOGO
DODAJ

Życie to rewelacja

2018-01-31
film (2009)
5.00/10
Życie to rewelacja
Życie to rewelacja

Dokument jest zapisem intymnych rozmów z osobami po przeszczepie. Z ludźmi, którzy ani na chwilę nie przestają myśleć o swoich wybawcach. Wielu z nich uznaje dzień przeszczepu za najważniejszy w życiu. Bohaterowie nie potrafią mówić o swoich przeżyciach bez emocji. Nie są w stanie ubrać w słowa tego, co czują i jak bardzo są wdzięczni losowi. W filmie pojawiają się również pełne bólu i tęsknoty głosy rodzin dawców. Zrozpaczonych żon, mężów, matek i ojców opowiadających o konsekwencjach podjęcia najtrudniejszej decyzji w życiu. Pociechą jest dla nich jednak świadomość, że jakaś część bliskiego żyje w ciele innego człowieka. Jedno życie dobiegło końca, by inne mogło toczyć się dalej. Każdy przeszczep to z jednej strony tragedia i rozpacz. Z drugiej – ogromna radość i nadzieja. Bohaterowie filmu Tadeusza Króla to ludzie wielkiego serca, dla których mimo wielu trudów i przeciwności życie jest największą wartością.

Więcej
Zobacz "Życie to rewelacja" na HBOGO
DODAJ