Lista filmów i seriali

VOD w Polsce


Znaleziono: 5297

Wieczna Noc

film (2014)
5.00/10
Wieczna Noc
Wieczna Noc

Stolica Czech pokazana oczami jej mieszkańców. Zakazane zakątki, ekskluzywne kluby, bary z tanim piwem, kasyna, świat narkotyków i prostytucji. Twórcy filmu odbywają nocny rajd po mieście i kilku prywatnych mieszkaniach, tworząc swego rodzaju kolaż, pełen skrajności i niedopowiedzeń portret współczesnej Pragi.Znakomicie zrealizowany dokument przedstawia nocny portret stolicy Czech. Bohaterowie filmu (narkomani, prostytutki, sprzedawcy, bywalcy dyskotek i klubów) tworzą swoistą subkulturę – śpią za dnia, a ich właściwe życie zaczyna się dopiero po zmroku. Wyróżnikami obrazu, którego reżyserem jest utalentowany debiutant Petr Hátle (krótkometrażowe obrazy V zahradě 20. století, Advent), są doskonałe zdjęcia, poetycka narracja i podkreślająca nastrój muzyka. Twórcy zadbali o nieszablonowe podejście i wyraziste postacie, dzięki czemu udaje im się uwiecznić nieoczywisty i wymykający się wszelkim schematom obraz Pragi. Ten niezwykły dokumentalny esej został doceniony na międzynarodowym festiwalu w Jihlavie, gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu 2013 roku. Ciekawostką jest fakt, że Petr Hátle bierze obecnie udział, wraz z kolegami z FAMU, w nowym filmowym projekcie, opartym na słynnej książce Mariusza Szczygła „Gottland”.

Więcej
Zobacz "Wieczna Noc" na HBOGO
DODAJ

Wirtualna Wojna

film (2012)
7.15/10
Wirtualna Wojna
Wirtualna Wojna

Ił-2 Sturmovik to jeden z najbardziej znanych komputerowych symulatorów lotu. Gracze wcielają się w pilotów maszyn bojowych z czasów drugiej wojny światowej i rozgrywają powietrzne bitwy. Niektórzy traktują swoją pasję jako hobby, dla wielu z nich gra stała się jednak treścią życia - poświęcają jej coraz więcej czasu, rezygnując ze związków czy spotkań z przyjaciółmi. Koledzy z wirtualnej eskadry zastępują im prawdziwych znajomych. Razem odbywają szkolenia, spotykają się na organizowanych regularnie zlotach. Ważną rolę w ich życiu odkrywają też wirtualni wrogowie - piloci samolotów innych krajów.Pełnometrażowy dokument poświęcony pasjonatom wirtualnego lotnictwa. Reżyser Jacek Bławut zaprezentował graczy pochodzących z kilku krajów - Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec i Rosji. Opowiedział o tym, kim są, próbował dociec, dlaczego zainteresowali się czasami drugiej wojny światowej. Filmując symultanicznie wszystkich uczestników wirtualnej bitwy, oddał emocje, jakie budzi w nich gra. Jacek Bławut jest doświadczonym dokumentalistą, znanym między innymi z nagradzanych obrazów Nienormalni, Szczur w koronie czy Wojownik, a także uznanym operatorem (Dekalog, Dzień świra), wykładowcą kilku szkół filmowych w Polsce i za granicą oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jego filmy były pokazywane m.in. na festiwalach w San Sebastián, Toronto, Budapeszcie czy Mannheim.

Więcej
Zobacz "Wirtualna Wojna" na HBOGO
DODAJ
We Stand Alone Together: The Men Of Easy Company
We Stand Alone Together: The Men Of Easy Company

W 1942 roku armia amerykańska utworzyła rekrutującą się z ochotników jednostkę spadochronową, której członkowie mieli być zrzucani za linię wroga. Służyła w niej grupa żołnierzy, którzy przecierali bojowy szlak w ogarniętej wojną Europie. Podczas operacji D-Day brali udział w desancie w Normandii ... wyzwalali okupowaną Holandię ... walczyli na linii frontu podczas ofensywy w Ardenach ... i zajęli hitlerowską kwaterę Orle Gniazdo. Kompania odnotowała największe straty spośród wszystkich walczących na froncie jednostek. To historia kompanii Easy, 506. Pułku Piechoty Spadochronowej, 101. Dywizji Powietrzno-Desantowej opowiedziana słowami służących w niej żołnierzy. Producentami wykonawczymi dokumentu są Tom Hanks i Steven Spielberg.

Więcej
Zobacz "We Stand Alone Together: The Men Of Easy Company" na HBOGO
DODAJ

Walka Z Szatanem

film (2015)
5.79/10
Walka Z Szatanem
Walka Z Szatanem

W 1998 roku Jan Paweł II odnowił średniowieczny rytuał egzorcyzmów. Wypędzanie demonów wspierał Benedykt XVI, a następnie papież Franciszek, który publicznie modlił się nad opętanym na Placu św. Piotra. Na całym świecie rzesze wiernych poddawane są dziś egzorcyzmom. Rośnie też liczba księży, odprawiających rytuał. Karolina, Basia i Agnieszka, bohaterki dokumentu, zmagają się z poważnymi życiowymi trudnościami. By odzyskać duchową harmonię, zwracają się o pomoc do egzorcystów. W walce z szatanem wspierają je najbliżsi, przewodnicy duchowi oraz lekarze.Reżyser, Konrad Szołajski (poprzednio dla HBO Europe nakręcił głośny dokument I Bóg stworzył seks), przez kilka lat cierpliwie towarzyszył osobom, które wierzą, że są opętane i poddają się egzorcyzmom. Nowy film Szołajskiego to nie tylko opowieść o trzech kobietach i ich walce z demonami, ale też studium duchowości we współczesnym świecie. W dokumencie pojawiają się rozmaite punkty widzenia – wypowiadają się katolicki ksiądz, psychiatra, psycholog i historyk religii. Szołajski nie ocenia i nie straszy, ale spokojnie, z sympatią i zrozumieniem dla bohaterów pokazuje ich zmagania ze złem. Film otrzymał prestiżowy grant założonego przez Roberta De Niro Tribeca Film Institute oraz wsparcie Programu Kreatywna Europe – MEDIA Unii Europejskiej.

Więcej
Zobacz "Walka Z Szatanem" na HBOGO
DODAJ

Uzbrojeni Nieletni

film (1995)
5.80/10
Uzbrojeni Nieletni
Uzbrojeni Nieletni

Poruszający dokument o tragicznym w skutkach dostępie dzieci do broni palnej. Najwyższy czas zacząć o tym mówić.W Ameryce co dwadzieścia sekund produkowany jest pistolet. W 1994 roku wyprodukowano ich ponad 1, 5 miliona. Aż dwadzieścia cztery tysiące Amerykanów zostało w tym roku zabitych przy użyciu pistoletu, z czego aż 3600 to dzieci. Statystyki są przerażające i mówią same za siebie. To wstrząsający dokument przedstawiający grupę nieletnich z bronią w ręku i wynikające z tego makabryczne konsekwencje. Film porusza problem dotyczący powszechnego dostępu do broni, analizując szczegółowo efekty tej wolności.

Więcej
Zobacz "Uzbrojeni Nieletni" na HBOGO
DODAJ
Vogue: Spojrzenie Redaktorów
Vogue: Spojrzenie Redaktorów

„Vogue” został po raz pierwszy wydany w 1892 roku. Szybko stał się najbardziej znanym i wpływowym czasopismem modowym na świecie. W filmie o historii magazynu opowiadają ci, którzy najbardziej przyczynili się do jego rozwoju - obecna redaktor naczelna, słynna Anna Wintour, oraz redaktorzy modowi: Babs Simpson, Grace Coddington, Tonne Goodman, Phyllis Posnick, Jade Hobson, Carlyne Cerf, Polly Mellen oraz Camilla Nickerson. O swoich doświadczeniach związanych z produkcją sesji zdjęciowych dla „Vogue” opowiedzą m.in. Nicole Kidman, Sarah Jessica Parker, Hamish Bowles czy Nicolas Ghesquiere.

Więcej
Zobacz "Vogue: Spojrzenie Redaktorów" na HBOGO
DODAJ

W Obronie Słoni

film (2013)
8.10/10
W Obronie Słoni
W Obronie Słoni

Słonie od zawsze fascynowały ludzkość. Przez wieki były podziwiane i otaczane kultem. Stanowiły inspirację dla artystów. Dziś, niestety, są coraz częściej traktowane przez człowieka w okrutny sposób. Obraz pokazuje, jak wygląda ich życie w ogrodach zoologicznych i jakich cierpień tam doznają. Wyciąga również na światło dzienne brutalne praktyki treserów cyrkowych, którzy zmuszają słonie do nienaturalnych dla nich zachowań. Twórcy filmu uzupełniają dramatyczne zdjęcia wywiadami z biologami, naukowcami i aktywistami, którym los tych pięknych i mądrych zwierząt nie jest obojętny. Obraz w reżyserii siedmiokrotnej zdobywczyni nagrody Emmy Amy Schatz (Classical Baby, Dziecięcy ogród poezji) mówi o piekle, jakie zgotowało słoniom współczesne społeczeństwo. Film pokazuje dramatyczne warunki, w których żyją te niegdyś otaczane kultem, a dziś zagrożone wyginięciem zwierzęta. Twórcom udaje się dotrzeć do światowej sławy ekspertów, którzy próbują wytłumaczyć, skąd bierze się to szaleństwo i jak je powstrzymać. Narratorką obrazu jest nominowana do Oscara aktorka Lily Tomlin (Nashville, Ostatnia audycja).

Więcej
Zobacz "W Obronie Słoni" na HBOGO
DODAJ

Utalentowany Oszust

film (2003)
6.80/10
Utalentowany Oszust
Utalentowany Oszust

"Alexi Santana" był naukowcem, wybitnym sportowcem, bardzo obiecującym absolwentem Princeton z 1993 roku … a także skończonym oszustem. Film dokumentalny przedstawia niezwykłą historię Jamesa A. Hogue’a (który używał także nazwiska Santana), tajemniczego oszusta i utalentowanego lekkoatlety, który wykorzystując kunsztowne kłamstwa, swój sportowy talent i nieprawdziwy życiorys zdobył stypendium na uczelni w Princeton. Na podstawie materiałów archiwalnych, policyjnych materiałów filmowych, prywatnych zdjęć i nagrań samego Hogue’a, a także wywiadów z dawnymi kolegami z uniwersytetu, przyjaciółmi, reporterami, wykładowcami i samym bohaterem filmu, dokument prezentuje fascynującą osobowość Hogue’a i jego wcześniejsze oszustwa.

Więcej
Zobacz "Utalentowany Oszust" na HBOGO
DODAJ
Uwaga: Ten Lek Może Cię Zabić
Uwaga: Ten Lek Może Cię Zabić

Historie czterech amerykańskich rodzin, których spokój i szczęście zostają przerwane za sprawą uzależnienia od silnych leków przeciwbólowych. Pełne emocji wyznania ludzi pokazują, jak ogromny wpływ na ich życie mają dostępne na receptę opiaty. Nałóg zawsze zaczyna się trywialnie. Pojawia się ból i potrzeba jego złagodzenia. Uzależnienie przychodzi niespodziewanie i przybiera różne formy. Często osoby zażywające leki potrzebują dodatkowych stymulacji. Sięgają wtedy po niezwykle niebezpieczną heroinę. Otwierający oczy dokument autorstwa popularnej amerykańskiej dziennikarki telewizyjnej Perri Peltz (Robert De Niro, Sr.) porusza ważny problem społeczny, którego niektórzy woleliby nie zauważać. Produkcja mówi o wzrastającej liczbie osób uzależnionych od opiatów w Ameryce. Statystyki są coraz bardziej zatrważające. Brakuje też spójnej, ogólnopaństwowej strategii przeciwdziałania problemowi. Uwaga: Ten lek może cię zabić pokazuje historie zwykłych obywateli, którzy zupełnie nieświadomi konsekwencji zaczynają zażywać przypisywane im przez lekarzy silnie uzależniające leki przeciwbólowe. W obrazie nie brakuje prywatnych filmów oraz zdjęć, które przedstwiają prawdziwe ludzkie dramaty. Zmuszający do myślenia dokument wywołał dyskusję społeczną w USA.

Więcej
Zobacz "Uwaga: Ten Lek Może Cię Zabić" na HBOGO
DODAJ

Uzależnienie

film (2007)
6.00/10
Uzależnienie
Uzależnienie

Jeden na czterech dorosłych Amerykanów ma kogoś bliskiego, kto walczy z uzależnieniem. Po narkotyki i alkohol zaczynamy sięgać w okresie dorastania, narażając się tym samym na poważne zmiany w mózgu. Z nałogami boryka się obecnie 22, 2 milionów osób w Stanach Zjednoczonych, a zaledwie 9% z nich jest poddawanych leczeniu. HBO prezentuje niezwykły multimedialny projekt, który rozwiewa powszechne mity na temat uzależnień i przyczyn tego zjawiska. Dowiemy się także, że nałóg jest poważną, ale możliwą do wyleczenia chorobą mózgu. Najważniejszym elementem projektu jest dokument zatytułowany Uzależnienie, nakręcony przez najlepszych amerykańskich filmowców. Zaproszeni do niego specjaliści opowiedzą widzom o najnowszych trendach w terapii uzależnień i nowatorskich metodach terapii.

Więcej
Zobacz "Uzależnienie" na HBOGO
DODAJ

Upadek I Odrodzenie

film (2013)
6.10/10
Upadek I Odrodzenie
Upadek I Odrodzenie

Rok 2004 był chyba najtrudniejszym w życiu gubernatora New Jersey Jima McGreevey’a. Popularny polityk, przykładny mąż i ojciec został przyłapany na romansie z… innym mężczyzną. W atmosferze skandalu odszedł ze stanowiska i rozpoczął nowe życie w zgodzie ze swoją orientacją seksualną. Jednocześnie zwrócił się w stronę religii i został pastorem amerykańskiego Kościoła Episkopalnego. W swojej pracy poświęcił się potrzebom kobiet odbywających karę więzienia - od lat pracuje z nimi udowadniając, że każdy zasługuje na drugą szansę. Prezentowany na festiwalu w Sundance film jest dziełem uznanej dokumentalistki Alexandry Pelosi. Wychowana w rodzinie polityków (jej matka, Nancy Pelosi, jest jednym z filarów Partii Demokratycznej), kilkukrotnie nominowana do nagrody Emmy reżyserka chętnie sięga po tematy związane z życiem obywatelskim. Jest między innymi autorką filmu Obywatel USA: Podróż przez 50 stanów czy Motelowe dzieci z hrabstwa Orange.

Więcej
Zobacz "Upadek I Odrodzenie" na HBOGO
DODAJ

Upadła Gwiazda Afganistanu

film (2011)
7.30/10
Upadła Gwiazda Afganistanu
Upadła Gwiazda Afganistanu

W 2009 roku HBO zrealizowało głośny dokument “Afgański Idol”. Jego główną bohaterką była Setara Hussainzada, uczestniczka popularnego telewizyjnego talent show. Dziewczyna marzyła o karierze piosenkarki i miała duże szanse na wygranie programu. Jednak podczas jednego ze swoich występów dała ponieść się emocjom, a na jej głowie rozwiązał się szal, odsłaniając kosmyk włosów. Incydent wywołał duży skandal w kraju, w którym jeszcze dziesięć lat wcześniej władzę sprawowali konserwatywni talibowie. Wśród obrońców starego porządku zachowanie kobiety wywołało ogromne oburzenie. Niektórzy tradycjonaliści domagali się dla niej kary śmierci. Po kilku miesiącach twórcy filmu wracają do Setary, która w obawie o swoje życie zrezygnowała z kariery i wyszła za mąż. Mimo utraty niezależności kobieta wciąż stara się walczyć o swoją godność i prawo do szczęścia. Poruszający dokument HBO, opowiadający o cenie, jaką muszą płacić afgańskie kobiety za próbę realizacji swoich marzeń. Mimo że w ich państwie nie rządzą już fundamentaliści, to ich prawo do samostanowienia i niezależności jest w dalszym ciągu kwestionowane. Twórcy filmu w przejmujący sposób pokazują determinację Afganek w walce o lepsze jutro. Reżyserką obrazu jest nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance Havana Marking (Afgański Idol), a za zdjęcia odpowiedzialny był Phil Stebbing.

Więcej
Zobacz "Upadła Gwiazda Afganistanu" na HBOGO
DODAJ

Twardzielki

film (2016)
5.00/10
Twardzielki
Twardzielki

Twórcy filmu przez dwa lata podążają za dziewczynami i kobietami w wieku od siedmiu do trzydziestu sześciu lat, które trenują boks. Filmowcy pragną odkryć, co skłoniło je do uprawiania tego niezwykle brutalnego sportu. Chcą dowiedzieć się, jakie są ich motywacje. Tym bardziej że odpowiedź okazuje się bardziej złożona, niż mogłoby się to na początku wydawać. Kobiety walczą nie tylko o uznanie i sukces. Pragną również pokonać siebie i własne słabości. Wciągający obraz poświęcony dziewczynom i kobietom uprawiającym jeden z najbardziej męskich sportów – boks. Produkcja pokazuje bohaterki w przeróżnych sytuacjach – w tym w chwilach radości, sukcesu, słabości, upokorzenia czy zwątpienia. Reżyserka Eszter Nordin (seriale Brookside, Gems) stara się zrozumieć motywy ich działania i stworzyć złożony portret kobiet, które nigdy się nie poddają.

Więcej
Zobacz "Twardzielki" na HBOGO
DODAJ

Ucieknijmy Od Niej

film (2010)
7.15/10
Ucieknijmy Od Niej
Ucieknijmy Od Niej

Koszałka po raz kolejny dotyka bolesnych tematów – opowiada o swojej najbliższej, dalekiej od ideału rodzinie i o śmierci. Ucieknijmy od niej to historia starszej siostry Koszałki przeplatana wypowiedziami pacjentów szpitalnego oddziału paliatywnego. To kolejny z cyklu osobistych dokumentów, którym dał początek obsypany nagrodami, ale i budzący silne kontrowersje dokument Takiego pięknego syna urodziłam. Tym razem Koszałka niemal nieruchomą kamerą filmuje siostrę, która opowiada o trudnych relacjach rodzeństwa z nieżyjącymi już rodzicami. Ceniąca ponad wszystko piękno i radość życia kobieta, pomimo ogromnego żalu, jaki ma do rodziców, nie potrafi poradzić sobie z ich odejściem. Zwłaszcza z wyrzutami sumienia z powodu braku kontaktu z nimi, szczególnie pod koniec ich życia. Jej opowieść zestawiona jest ze scenami nakręconymi na oddziale opieki paliatywnej – portretami pacjentów i opiekującej się nimi lekarki. Z konfrontacji tych dwóch, tak różnych od siebie światów – hedonizmu siostry, jej niewiary w śmierć, i szpitalnej rzeczywistości, w której ból i umieranie są codziennością - powstał złożony film o skomplikowanych relacjach rodzinnych, cierpieniu i poczuciu winy. Poruszający film w reżyserii Marcina Koszałki, laureata licznych nagród, w tym Złotych Lwów na FPFF w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej oraz przyznawanej na festiwalu Camerimage Brązowej Żaby. Koszałka jest twórcą takich dokumentów, jak Takiego pięknego syna urodziłam, Jakoś to będzie, Śmierć z ludzką twarzą, Istnienie, Do bólu (część telewizyjnego cyklu Dekalog... po Dekalogu), Wyrok na życie, a także cenionym autorem zdjęć do filmów, m.in.: Pręgi, Rysa, Rewers. Ucieknijmy od niej to zwieńczenie mającego charakter autoanalizy cyklu poświęconego rodzinie Koszałki i próba poradzenia sobie z niezwykle silnymi emocjami, jakie budzą w nim najbliżsi.

Więcej
Zobacz "Ucieknijmy Od Niej" na HBOGO
DODAJ

Ultra

film (2017)
7.40/10
Ultra
Ultra

Bohaterami obrazu jest kilka osób, których życiową pasją jest bieganie. Ekstremalny sport to dla nich sposób na ucieczkę od codzienności, radzenie sobie ze stresem oraz pokonywanie własnych słabości. Celem biegaczy jest ukończenie niezwykle wymagającego i wyczerpującego biegu, liczącego 246 kilometrów. Trasę z Aten do Sparty zawodnicy muszą przebiec w ciągu 36 godzin. Każdy z nich wystawia swoje ciało i umysł na ogromną próbę. Aby dobiec do mety, muszą wygrać walkę ze swoimi demonami i obezwładniającym zmęczeniem.Szczery do bólu film dokumentalny o sile ludzkich marzeń, pasji i zaangażowaniu. Simonyi Balázs (krótkometrażowy Finał) przybliża widzom sylwetki czterech ultramaratończyków, dla których bieganie jest sposobem na przekraczanie siebie i pokonywanie własnych słabości. Każdy kilometr wyścigu dostarcza im innych odczuć i emocji. Reżyserowi, który sam kilkakrotnie startował w Spartathlonie, udaje się pokazać zdeterminowanych ludzi, którzy wbrew wszelkiej logice walczą ze swoimi ograniczeniami, skrajnym zmęczeniem oraz niewyobrażalnym bólem.

Więcej
Zobacz "Ultra" na HBOGO
DODAJ

Uniwersytet Sing Sing

film (2014)
7.70/10
Uniwersytet Sing Sing
Uniwersytet Sing Sing

„O czym śnią osadzeni?” To pytanie sformułowane przez afroamerykańskiego poetę Langstona Hughesa jest motterm filmu dokumentalnego opowiadającego o działalności Hudson Link, prywatnej fundacji, której celem jest kształcenie więźniów osadzonych w zakładzie o zaostrzonym rygorze Sing Sing. Fundacja prowadzi kursy na poziomie college’u, a kończący je więźniowie otrzymują dyplom poświadczający ich wykształcenie. Jak mówią ich profesorowie, przestają być po prostu więźniami, a stają się wykształconymi ludźmi o szerokich horyzontach.Więzienie Sing Sing to położony niedaleko Nowego Jorku zakład o zaostrzonym rygorze, w którym przebywa około 1700 osadzonych. Część z nich bierze udział w kursach organizowanych przez fundację Hudson Link Rozmowy z nauczycielami współpracującymi z fundacją, więźniami Sing Sing i ich rodzinami pozwalają poznać prawdziwą wartość wykształcenia. Zdobycie dyplomu jest dla wielu osadzonych szansą na nowe życie i możliwością pozbycia się stygmatu bycia więźniem. Opowiadający ich pełne nadziei i inspiracji historie wyreżyserował Tim Skousen (Zero Percent).

Więcej
Zobacz "Uniwersytet Sing Sing" na HBOGO
DODAJ

Twardzi Jak Skała

film (2007)
5.60/10
Twardzi Jak Skała
Twardzi Jak Skała

30-letni Justin Fatica jest niewyświęconym katolickim duchownym, który stawia sobie za cel zbawienie dusz młodych Amerykanów. Justin roztacza wokół siebie magiczną aurę, która przyciąga zagubioną młodzież. Jego wygłaszane z pasją kazania elektryzują słuchaczy do tego stopnia, że otwierają oni przed nim swoje serca i opowiadają o brutalnym, przepełnionym przemocą, narkotykami, seksem i samobójczymi myślami świecie. Fatica, podróżując po kraju, przekonuje młodych ludzi, by wyzwolili się z kręgu zła. W czasach odchodzenia wiernych od Kościoła sukces Justina z jednej strony może uchodzić za kontrowersyjny, z drugiej jednak pokazuje, jak wielu młodych ludzi, zagubionych w świecie pozbawionym wartości, potrzebuje duchowego wsparcia. Fatica daje im to, czego pragną najbardziej – nadzieję.

Więcej
Zobacz "Twardzi Jak Skała" na HBOGO
DODAJ
To Wam Się Nie Upiecze: Strajk Pracowników Stella D'oro
To Wam Się Nie Upiecze: Strajk Pracowników Stella D'oro

W fabryce herbatników Stella D’oro („złota gwiazda”) w nowojorskim Bronksie, dumna, wieloetniczna grupa pracowników, w większości imigrantów rozpoczęła strajk chcąc chronić swoje miejsca pracy i zapewnić przestrzeganie umów związkowych. Ich hasło brzmiało: Nie ma umów, nie ma herbatników! Kamera towarzyszy pracownikom podczas marszów i wieców protestacyjnych, a także spotkań w ich domach, obrazując bliskie więzi, jakie nawiązały się między nimi podczas 11 miesięcy trwania strajku. Za pomocą wywiadów przeprowadzonych na pierwszej linii konfliktu opowiada historię walki o obronę godnego życia i własnego statusu prowadzoną przez skazanych początkowo na przegraną pracowników.

Więcej
Zobacz "To Wam Się Nie Upiecze: Strajk Pracowników Stella D'oro" na HBOGO
DODAJ

Toksyczne Gorące Krzesło

film (2013)
7.60/10
Toksyczne Gorące Krzesło
Toksyczne Gorące Krzesło

Chemiczne środki, znane jako opóźniacze palenia, są powszechnie stosowane jako dodatek do tworzyw sztucznych i innych materiałów w celu ograniczenia ich palności lub zmniejszenia szybkości ich spalania. Można znaleźć je wszędzie – w naszych meblach, domach czy nawet ciałach. Wiele badań wykazuje, że ich skuteczność jest bardzo ograniczona. Co gorsza, mogą one stanowić ogromne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Obraz pokazuje grupę odważnych matek, strażaków, naukowców, dziennikarzy, polityków, którzy postanowili wypowiedzieć wojnę lobby, które stoi za produkcją opóźniaczy palenia i pokazać opinii publicznej ich negatywne skutki dla naszych organizmów. Mocny i szczery do bólu film dokumentalny, który mówi o nadużyciach, których dopuszczają się producenci opóźniaczy palenia. Ich żądza pieniądza, krótkowzroczność oraz egoizm przyczyniają się do powstania problemów ze zdrowiem u tysięcy Amerykanów. Reżyserowie – James Redford (The Big Picture: Rethinking Dyslexia) oraz Kirby Walker – pokazują problem od strony aktywistów, którzy za wszelką cenę chcą zwrócić uwagę zwykłych Amerykanów oraz władz państwowych na ten problem.

Więcej
Zobacz "Toksyczne Gorące Krzesło" na HBOGO
DODAJ

Toto I Jego Siostry

film (2014)
8.00/10
Toto I Jego Siostry
Toto I Jego Siostry

Chwytająca za serce historia trojga rodzeństwa, które czeka, aż ich matka wróci z więzienia. Deszcz nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.Totonel ma dziesięć lat i mieszka razem ze starszymi siostrami – czternastoletnią Andreeą i siedemnastoletnią Aną. Romskie rodzeństwo żyje z dnia na dzień, czekając na powrót z więzienia swojej matki, która odsiaduje wyrok za handel heroiną. W miarę jak dorastają, coraz lepiej radzą sobie w bezwzględnym świecie. Nie tracą jednak nadziei, że po powrocie matki uda się na nowo zjednoczyć ich rodzinę.Wzruszający, pełen wnikliwych obserwacji film dokumentalny o życiu romskiej rodziny, która pomimo przeciwności losu trzyma się razem. Obsypany nagrodami (m. in. na festiwalach filmowych w Angers, Lipsku, Monachium, Warszawie czy Zurychu) obraz prezentuje intymny portret bohaterów, który dzięki znakomitej reżyserii udało się zrównoważyć szerszym spojrzeniem na ważny problem społeczny. Film jest dziełem Alexandra Nanau, rumuńsko-niemieckiego reżysera, autora głośnego dokumentu Świat według Iona B, nagrodzonego m.in. nagrodą Emmy. HBO Europe jest koproducentem filmu.

Więcej
Zobacz "Toto I Jego Siostry" na HBOGO
DODAJ

Trans-Akcja

film (2010)
5.70/10
Trans-Akcja
Trans-Akcja

Anna Grodzka urodziła się w ciele mężczyzny i przez kilkadziesiąt lat próbowała tak żyć. Mężczyzna, którym była do 2009 roku, ożenił się, został ojcem. Nie potrafił jednak w pełni cieszyć się życiem. Jako dojrzały mężczyzna, ojciec dorosłego syna, postanowił rozpocząć długotrwały proces zmiany płci. Ekipa towarzyszy Annie w ważnych momentach jej drogi ku kobiecości - na sali sądowej, w klinice w Bangkoku, gdzie przechodzi operację, ale też w zwykłych, codziennych chwilach: gdy rozmawia z synem, robi zakupy, odwiedza fryzjera, pracuje w fundacji. Anna jest otoczona ludźmi, którzy pomagają jej przejść przez trudny proces zmiany.Dokument produkcji HBO Central Europe wyreżyserował Sławomir Grünberg, producent, reżyser i operator filmów dokumentalnych, absolwent łódzkiej filmówki. W latach osiemdziesiątych wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Do tej pory zrealizował ponad 40 filmów dokumentalnych, m. in. Borderline. People versus Eunice Baker czy Fenceline: A Company Town Divided. Grünberg jest laureatem prestiżowych nagród przyznawanych na festiwalach w San Francisco czy Vermont. Za film School Prayer: A Community at War został nagrodzony statuetką Emmy. Muzykę do Trans-akcji skomponował znany amerykański twórca Philip Glass, nominowany do Oscara za kompozycje do filmu Kundun - życie Dalaj Lamy. Drugim reżyserem i montażystką filmu jest Katka Reszke.

Więcej
Zobacz "Trans-Akcja" na HBOGO
DODAJ
The Beatles: Eight Days A Week - The Touring Years
The Beatles: Eight Days A Week - The Touring Years

W 1960 roku czterech chłopaków z Liverpoolu – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr – założyło zespół The Beatles. Dwa lata później młodzi mężczyźni podbili Europę, a w 1964 roku udało im się zawojować Stany Zjednoczone. Ich muzyka i występy miały wpływ na zmianę kultury i powstanie nowego rodzaju masowej rozrywki. The Beatles w ciągu zaledwie kilku lat działalności stworzyli kilka genialnych płyt, które uważane są za kamienie milowe historii muzyki rozrywkowej.Beatlesi byli pod wieloma względami zespołem wyjątkowym. Od kilku dekad nieprzerwanie elektryzują serca i umysły milionów ludzi na całym świecie. Mimo że grali ze sobą niespełna dziesięć lat, szacuje się, że udało im się sprzedać do dziś ponad miliard albumów. Zafascynowany grupą, dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Akademii reżyser Ron Howard (Apollo 13, Piękny umysł) stara się zrozumieć jej fenomen. Zabiera widzów w fascynującą muzyczną podróż, pokazując im, jak nieprawdopodobną drogę przeszło czterech chłopaków z Liverpoolu. Produkcja zdobyła Nagrodę Grammy dla najlepszego filmu muzycznego. Otrzymała ponadto nominację do BAFTY i trzy do Emmy. W dokumencie znalazły się m.in. rozmowy z Paulem McCartneyem i Ringo Starrem oraz ciekawe, niepublikowane dotąd materiały archiwalne z lat 1963-1966.

Więcej
Zobacz "The Beatles: Eight Days A Week - The Touring Years" na HBOGO
DODAJ
To Ja, Hilary, Który Rysował Eloise
To Ja, Hilary, Który Rysował Eloise

Eloise, bohaterka popularnych książek dla dzieci autorstwa Kay Thompson, to sześciolatka żyjąca w nowojorskim hotelu New York Plaza. Dziewczynka stała się ulubienicą kolejnych pokoleń czytelniczek, wśród których znalazła się Lena Dunham, znana aktorka, reżyserka i producentka, która zaprzyjaźniła się z autorem ilustracji do popularnej książki - Hillary Knightem.Pełen ciepła film dokumentalny jest portretem urodzonego w 1926 roku ilustratora, którego prace stały się inspiracją dla zafascynowanych postacią pewnej siebie i odważnej Eloise. Film jest zbudowany wokół rozmów Knighta z Leną Dunham, popularną osobowością telewizyjną, twórczynią serialu HBO Dziewczyny - wyłania się z niego pełen ciepłą artysta o duszy dziecka, który często bardziej niż chłodnemu osądowi, ufał swojej intuicji. Obraz jest dziełem Matta Wolfa (Teenage).

Więcej
Zobacz "To Ja, Hilary, Który Rysował Eloise" na HBOGO
DODAJ

To Umiem, A Tego Nie

film (2010)
5.00/10
To Umiem, A Tego Nie
To Umiem, A Tego Nie

Abby jest jednym z ponad dwóch milionów dzieci uczęszczających do szkół publicznych w Stanach Zjednoczonych, którym nauka sprawia wielkie trudności. Dziewczynka nienawidziła czytać i miała problemy z samoakceptacją. Kiedy jednak otrzymała specjalistyczną pomoc w walce z dysleksją, jej życie się zmieniło. Abby nie tylko już radzi sobie z czytaniem, ale też odkrywa w sobie nowe talenty. Wróciła jej wiara w siebie i we własne możliwości. Podobne historie przytacza kolejne siedmioro dzieci. Mimo pewnych braków rozwojowych, które uniemożliwiają im osiąganie sukcesów w matematyce czy innych dziedzinach wiedzy, z całych sił starają się cieszyć się życiem i rozwijać nowe umiejętności. Pokrzepiający dokument, który pomaga przywrócić dzieciom mającym problemy w nauce wiarę we własne możliwości. Uświadamia także ich rodzicom, gdzie powinni szukać specjalistycznej pomocy. Reżyserką tego inspirującego filmu jest czterokrotna zdobywczyni nagrody Emmy Ellen Goosenberg Kent (How Do You Spell God?, Dzień, w którym narodziliśmy się na nowo). Za zdjęcia odpowiedzialny był Wolfgang Held (American Teen, Brüno), a w postać narratora wcielił się popularny młodziutki aktor Michael Hal D'Addario.

Więcej
Zobacz "To Umiem, A Tego Nie" na HBOGO
DODAJ