Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Bliscy nieznajomi (2018) – recenzja 20 wrz 2020

Sara Karmańska

Bliscy nieznajomi (2018) opowiadają historię tak nieprawdopodobną, że aż ciężko w nią uwierzyć. I trzeba przyznać, że jak na dokument jest filmem niesamowicie absorbującym, mimo opierania się w dużej mierze na zapisach wywiadów, dla których tłem czasem bywają archiwalne nagrania przedstawiające głównych bohaterów. Scen zainscenizowanych na potrzeby filmu jest stosunkowo niewiele i obejmują one głównie początkowe wydarzenia.

26wSmRJFFYXH39AZmK5Sh8sxgRB

Historia zaczyna się w chwili, gdy Bobby Shafran rozpoczął studia. Pierwszego dnia na kampusie wszyscy wylewnie go witali, pytając, jak minęły mu wakacje i nazywając go Eddym. Niezrozumienie wyjaśnił dopiero inny student, który właściwie od razu zapytał go, czy nie jest przypadkiem adoptowany i o to, kiedy się urodził. Kiedy obie informacje się potwierdziły, ruszyli w trasę, by poznać Eddy’ego. Mimo że Bobby i Eddie widzieli się pierwszy raz w życiu, wydawało się, jakby spędzili razem całe życie, zachowując się jak wzajemne lustrzane odbicia. Historia bliźniaków odnalezionych po 19 latach bardzo szybko stała się medialnym wydarzeniem i trafiła na pierwsze strony gazet. A wtedy okazało się, że jest jeszcze jeden zaginiony brat – David Kellman. Historia bliźniaków była głośna, ale historia trojaczków była na ustach wszystkich, a bracia skrzętnie z tego korzystali, starając się nadrobić wszystkie lata spędzone osobno. Na każdym kroku podkreślali swoje podobieństwa – takie same ubrania, takie same ruchy, podobne zainteresowania i gust. Ostatecznie wspólnie zamieszkali i otworzyli restaurację, której byli główną atrakcją.

eGg2HsPDv09gSdAyIkf9LueZdJl

Pierwsza połowa filmu skupia się właśnie na tej części historii, która sama w sobie mogłaby zapewne wystarczyć na pełnometrażowy, ciekawy film, pokazuje bowiem, jak wiele łączyło trojaczki, choć przecież każde z nich wychowywało się w zupełnie innej rodzinie. I właśnie to można by uznać za punkt wyjściowy drugiej połowy dokumentu. Bracia próbują dotrzeć do prawdy o adopcji – kim była biologiczna matka, dlaczego zdecydowała się na oddanie ich, dlaczego przy jej okazji zostali rozdzieleni i umieszczeni w zupełnie różnych domach – klasy wyższej, średniej i robotniczej? Nie uznali tego za zwykły zbieg okoliczności, jak się okazuje, całkiem słusznie. Podczas prób dojścia do prawdy natrafiają na inne przypadki rozdzielonych bliźniaków, których sprawy były obsługiwane przez tę samą agencję adopcyjną, jak również na mur milczenia postawiony za pomocą dużych sum pieniędzy. Powoduje to, że ich historia do dziś okryta jest dozą tajemnicy. Na całkowite wyjaśnienie pozostaje czekać aż do 2066 roku, kiedy to brakujące elementy układanki zostaną odtajnione.

Ocena: 8/10

Bliscy nieznajomi / Three Identical Strangers
7.6
pokaż więcej