Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Gang zielonej rękawiczki (2022 - ) – recenzja serialu 29 paź 2022

Maja Jankowska

Streamingowy gigant Netflix coraz częściej decyduje się na współprodukcję filmów oraz seriali z naszego rodzimego podwórka. Choć aktualnie króluje we wszelakich rankingach Wielka woda, czyli historia o wielkiej powodzi, która zalała między innymi Wrocław, tak warto zwrócić uwagę również na inne nowości umieszczone na platformie Netflix. Jedną z nich jest polski serial Gang Zielonej Rękawiczki reklamowany jako czarna komedia oraz kryminał. Czy taka mieszanka gatunkowa ma prawo się udać?

Gang zielonej rękawiczki zaczyna się od napadu. Jako widz zostajemy wrzuceni w wir historii i powoli zdobywamy informacje na temat bohaterów. Ten rodzaj prowadzenia fabuły jest angażujący na start, choć nie zawsze twórcom udaje się utrzymać zainteresowanie odbiorcy. W tym przypadku śledzimy losy trzech bohaterek – Zuzy, Kingi i Alicji, którym przyjdzie ukrywać się w domu opieki po nieudanym rabunku. Dodajmy, że nie są one typowymi przestępcami, a ich wiek dodaje im kolorytu.

GangZielonejRękawiczki655

Na pierwszy rzut oka zarys fabuły Gangu zielonej rękawiczki wydaje się pozbawiony polotu – ot kolejna wariacja o Robin Hoodzie, tym razem w feministycznym wydaniu. Okazuje się jednak, że twórcy potrafili wyciągnąć z tego pomysłu coś więcej. Ciężko stwierdzić co zagrało – czy to dojrzałość bohaterek, miejsce akcji czy też nieoczywista, rozwijająca się z każdym odcinkiem opowieść. Jedno jest pewne – jestem pozytywnie zaskoczona tym, że całość ogląda się bez znużenia, płynnie przechodząc do następnych odcinków.

Gang zielonej rękawiczki to również ciekawie dobrana obsada aktorska. Naturalnie nie wypada nie wspomnieć o kluczowym trio, czyli Magdalenie Kucie, Małgorzacie Potockiej oraz Annie Romantowskiej. Aktorki o niebywałym doświadczeniu, a także niezaprzeczalnym talencie i charyzmie, dostały szansę, aby ponownie zabłysnąć na ekranie. Wśród nich moim faworytem jest Magdalena Kuta, która stworzyła postać pełną tajemnic oraz przyciągającą uwagę widza. Natomiast z drugoplanowych ról nie można pominąć Mirosława Zbrojewicza, który wypada uroczo nieporadnie w roli policjanta wiernego swoim rytuałom, takim jak obiady w restauracji i analizowanie sprawy z matką.

2022-10-Kopia Gang Zielonej Rękawiczki_7_ fot. Karolina Grabowska_634ff5c2a70ce

Myślę, że niektórych odbiorców może nie przekonać do siebie klimat produkcji. Całość jest ładnie wystylizowana, choć przywodzi na myśl minione seriale telewizyjne oglądane na telewizorze kineskopowym. Trudno jednoznacznie określić, w jakim okresie rozgrywa się nasza historia, stąd ciężko stwierdzić, czy to staroświecki styl, czy nietypowe podejście do tematu. Osobiście ten klimat pasował mi do wydźwięku Gangu zielonej rękawiczki i choć twórcy nie uniknęli uproszczeń, serial w ostatecznym rozrachunku wychodzi zwycięsko.

Nie sądziłam, że polska komedia kryminalna może dostarczyć tylu pozytywnych wrażeń. Z pewnością nie będzie to produkcja roku, a na Netflixie możemy znaleźć o wiele ciekawsze pozycje z gatunku rozwiązywania zagadek. Wciąż jednak uważam, że Gang zielonej rękawiczki to niezobowiązujący wybór na wieczór, który dostarcza przyjemnej odskoczni względem seriali, z którymi obcujemy na co dzień.

Ocena: 7