Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Normalni ludzie (2020) – recenzja serialu 05 gru 2020

Sara Karmańska

Serial BBC i Hulu Normalni ludzie (2020) jest wierną ekranizacją bestsellerowej powieści Sally Rooney. Fabuła skupia się na dwojgu młodych Irlandczyków – Marianne i Connell i śledzi ich losy od liceum aż do końca studiów licencjackich. To historia o miłości, ale również o dorastaniu. Ta z pozoru prosta historia ma w sobie ogromny ładunek emocjonalny – właśnie w tej prostocie leży cała jej siła. Relacja głównych bohaterów nie zaczyna się żadnymi wielkimi fajerwerkami, w szkole w ogóle ze sobą nie rozmawiają. Connell i Marianne są swoimi kompletnymi przeciwieństwami. On – popularny i lubiany, pochodzący z biednej rodziny; ona – odludek, uważana za bogatą dziwaczkę. Poniekąd oboje pragną akceptacji i to prowadzi ich początkowy okres związku do zguby. I pomyśleć, że wszystko byłoby zupełnie inaczej gdyby bohaterowie umieli ze sobą rozmawiać. Tak wiele i tak niewiele.

6JiDaYKuFYDl7E4Xw1RI3YDUV7a

Gdy spotykają się po raz kolejny, już w Dublinie, sprawy wyglądają zupełnie inaczej. To Marianne jest otoczona wianuszkiem przyjaciół, a Connell zupełnie nie umie odnaleźć się w nowym środowisku. Ich związek odżywa, choć ponownie nie brak mu problemów i wciąż ciąży na nim podjęta poprzednim razem decyzja, by związek trzymać w ukryciu. Równocześnie są dla siebie całym światem, tylko wspólnie mogą być tak naprawdę sobą, a równocześnie bardzo się nawzajem unieszczęśliwiają. Dużą rolę w sukcesie produkcji mają też pierwszoplanowi aktorzy – Daisy Edgar-Jones i Paul Mescal, którym doskonale udało się wcielić w książkowe pierwowzory i oddać głębię ich charakterów, jak również łączącą ich chemię. Być może ma w tym też pewien udział fakt, że Sally Rooney brała czynny udział w pracy nad scenariuszem.

3oyaaxSKv07EqXaGufLE4IvcP7y

Zdecydowaną siłą tego filmu jest jego prawdziwość. Prawdopodobnie każdy z widzów potrafi się przejrzeć w tej historii jak w lustrze. Nawet jeśli nie w całości, nawet jeśli żyjemy w idealnej bańce, chyba każdy choć raz czuł się samotny lub nie na miejscu, nie wiedział co zrobić ze swoim życiem lub borykał się z brakiem pewności siebie. Serial porusza jednak również wiele poważnych tematów, takich jak samobójstwo, depresja, toksyczna rodzina i związki, czy autodestrukcyjne zachowania. To serial, który porywa, i podobnie jak książka, wciąga tak mocno, że ciężko się oderwać. Możemy jedynie żałować, że w Polsce pojawił się z takim opóźnieniem i to jeszcze w grudniu, gdzie może okazać się łatwy do przeoczenia w natłoku świątecznych nowości, domowych obowiązków i gorących premier. A to zdecydowanie pozycja, w której warto zatracić się na sześć godzin i dać się pochłonąć przez emocję mistrzowsko rozgrywane na ekranie. Zaiste wielki mały serial.

Ocena: 8/10

Normalni ludzie / Normal People
8.5

Normalni ludzie

Serial2020
pokaż więcej