Zarejestruj się za darmo, by tworzyć kolekcje i otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualizacjach! ZAREJESTRUJ SIĘ

Squid Game (2021) - recenzja serialu 30 wrz 2021

Maja Jankowska

Choć niezbyt udana kampania promocyjna serialu Squid Game sprawiła, że produkcja ta przeszła niemal niezauważona, tak na szczęście dobre opinie odbiorców doprowadziły do wzrostu popularności południowokoreańskiego thrillera. Serial przez długi czas utrzymywał się jako numer 1 wśród najpopularniejszych polskich wyborów na Netflix. Nieoczekiwanie Squid Game stał się jedną z najciekawszych premier w serwisie streamingowym. Skąd to zainteresowanie właśnie tą pozycją repertuarową?

Głównego bohatera – Seonga Gi-huna, nie da się polubić – to hazardzista wykorzystujący swoją matkę, a dodatkowo życiowy nieudacznik. Nawet pieniądze, które miały być przeznaczone na prezent urodzinowy córki, znikają w ramach kolejnego beznadziejnego pomysłu na rozmnożenie gotówki. Jak można się spodziewać, naszego protagonistę ścigają windykatorzy, którzy oczekują spłacenia zaciągniętych pożyczek. Wszystko zmienia się, gdy Gi-hun przypadkowo trafia na tajemniczego mężczyznę, który zachęca go do dziecięcej gry, dzięki której można szybko zarobić. Podobne zaproszenie przyjmuje niemal pięćset innych osób.

Squid-Game-powstanie-2.-sezon-serialu-Netflix-Tworcy-nowego-hitu-odpowiedzieli-na-pytanie_article

Czym jednak jest tytułowe Squid Game? To szansa na wygranie naprawdę dużych pieniędzy, które mogą odmienić życie bohaterów. Szybko jednak okazuje się, że niewinna, na pozór dziecinna, gra jest w rzeczywistości walką o najwyższą stawkę – życie. Pod tym kątem skojarzenia z Alice in Borderland są jak najbardziej słuszne z tą różnicą, że w przypadku koreańskiego serialu postacie teoretycznie z nieprzymuszonej woli decydują się stanąć na starcie.

Squid Game jest ciekawe ze względu na sposób kreowania postaci. Trudno darzyć ich sympatią, wielu z nich skreślonych jest bardzo karykaturalnie, na skutek czego irytują, aniżeli wzbudzają pozytywne uczucia. Pobudki protagonistów często odwołują się do tych najniższego poziomu, których widz nie jest w stanie usprawiedliwić. Z drugiej jednak strony w jakimś stopniu kibicujemy bohaterom i mimo wszystko mamy nadzieję, że im się powiedzie. Ta cienka linia kilkakrotnie zostaje zaburzona przez co można stracić zainteresowanie losami uczestników, jednak pojawienie się na ekranie kolejnych gier rozbudza na nowo ciekawość.

Atmosfera serialu bywa ciężka do określenia jest dziwacznie, często niepokojąco, tylko po to, ażeby w jednej sekundzie gatunkowo produkcja zmieniła się w niezręczną komedię. Całość została uzupełniona pastelowymi, chciałoby się powiedzieć niepasującymi, kolorami przez co całość nabiera niemal surrealistycznego charakteru.

squidgame-unit-104-1570-1632853015

Z racji swojej fabuły, koreański serial oczywiście stawia pytanie o kondycję współczesnego społeczeństwa, głównie zadając pytanie, ile jesteśmy w stanie zrobić dla pieniędzy. Nie jest to tak proste pytanie, jak mogłoby się pozornie wydawać. Ocenić należałoby przecież sam system gry, który czerpie satysfakcję z krzywd innych, którzy przez różne okoliczności są zmuszeni do walki. Czy nie przypomina to wielu reality show, które również nastawione są przede wszystkim na zaszokowanie odbiorcy kosztem uczestników?

Squid Game należy raczej rozpatrywać pod kątem niezobowiązującej rozrywki. Mnogość akcji oraz dynamika wydarzeń nie pozwalają się nudzić, choć jeśli widz nie jest miłośnikiem Igrzysk śmierci, to może nie wczuć się w klimat produkcji. Przemieszanie humoru z krwistymi scenami gier dostarcza wrażeń, choć powtarzalność formy może pozostawiać poczucie niedosytu.

Ocena: 6/10

Squid Game / Squid Game
8.0

Squid Game

Serial2021
Alice in Borderland / Alice in Borderland
7.6
pokaż więcej